Przejdź do treści

Nieudany lot suborbitalny rakietoplanu VSS Unity. Załoga wróciła bezpiecznie

img

Rakietoplan SpaceShipTwo VSS Unity, firmy Virgin Galactic, miał wykonać 12 grudnia pierwszy załogowy lot suborbitalny z portu kosmicznego Spaceport America w Nowym Meksyku. Niestety hybrydowy silnik w statku nie uruchomił się prawidłowo i piloci wrócili od razu na Ziemię.

Virgin Galactic kontynuuje serię testów swojego systemu rakietowego SpaceShipTwo, za pomocą którego firma chce wkrótce rozpocząć realizację turystycznych lotów do granicy kosmosu. 12 grudnia miał się odbyć pierwszy lot rakietoplanu z portu kosmicznego Spaceport America w stanie Nowy Meksyk. Ma to być miejsce startów wszystkich turystycznych misji przedsiębiorstwa. W ubiegłym roku firma otworzyła do tego celu na terenie ośrodka specjalny terminal.

W dzisiejszym locie na pokładzie VSS Unity znalazło się dwóch pilotów: CJ Sturckow oraz David Mackay. Rakietoplan wystartował 12 grudnia o 16.24 czasu polskiego, podwieszony pod statkiem-matką VMS Eve. 

Samolot wynoszący statek kosmiczny po kilkudziesięciu minutach osiągnął wysokość zrzutu. Następnie o 17.15 VSS Unity został wypuszczony i chwilę później nastąpiło uruchomienie silnika rakietowego. Sekwencja uruchomienia nie została jednak wykonana prawidłowo i lot został, już po sekundzie, przerwany.

Piloci, zgodnie z procedurami na ten wypadek, wykonali powrót lotem szybowcowym na Ziemię. Kilkanaście minut po przerwanej misji ich statek wylądował na płycie lotniska w Spaceport America.

Rakietoplan SpaceShipTwo pierwszy raz umowną granicę kosmosu przekroczył w locie w 2018 roku. Druga udana próba została wykonana w 2019 roku. Wtedy po raz pierwszy na pokładzie, oprócz dwóch pilotów, znalazła się „testowa turystka” – główna instruktorka korpusu astronautów firmy Virgin Galactic.

Po wielu latach opóźnień i katastrofie, w której w 2014 roku zginął jeden z pilotów, wydawało się, że firma rozpocznie prowadzenie komercyjnych lotów turystycznych już w 2020 roku. Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 pokrzyżowała jednak te plany i w sierpniu ogłoszono, że takie loty będą wykonywane dopiero od 2021 roku.

 

Opracował: Rafał Grabiański

Na podstawie: Virgin Galactic/NSF

 

Więcej informacji:

 

Na zdjęciu: VSS Unity startuje pod samolotem WhiteKnightTwo w pierwszym locie ze Spaceport America. Źródło: Virgin Galactic.

Reklama