Przejdź do treści

Ogólnopolski konkurs „W stronę gwiazd”

Konkurs w stronę gwiazd

4 października 2023 roku wystartował ogólnopolski konkurs „W stronę gwiazd”, którego organizatorem jest Hevelianum. Ideą konkursu jest zainteresowanie dzieci i młodzieży wielkimi wydarzeniami w przestrzeni kosmicznej oraz zwrócenie ich uwagi na możliwość pracy zarówno przy wielkich, jak i mniejszych misjach kosmicznych. „Urania” jest patronem wydarzenia.

Idea konkursu „W stronę gwiazd” narodziła się w 2019 roku przy okazji obchodów Światowego Tygodnia Przestrzeni Kosmicznej” którego temat przewodni brzmiał: „Księżyc: Brama do gwiazd”. Żyjemy w dobie wielkich misji kosmicznych. Światowe agencje kosmiczne intensywnie pracują, by człowiek wrócił na Księżyc, aby następnie ruszyć w kierunku Czerwonej Planety. Równolegle wysyłane są w kosmos liczne sondy i łaziki, których celem jest odkrycie tajemnic Układu Słonecznego. Sektor kosmiczny intensywnie rozwija się również w Polsce – i cały czas poszukuje pracowników. Jest to zatem idealny moment, by przez zainteresowanie wielkimi wydarzeniami w przestrzeni kosmicznej zwrócić uwagę dzieci i młodzieży na możliwość pracy zarówno przy wielkich, jak i mniejszych misjach kosmicznych.

                                    Gdyby ludzie od jaskiniowej epoki robili tylko to,
                                    co wyglądało na możliwe, do dzisiaj siedzieliby w jaskiniach.

                                    Stanisław Lem (1921–2006),
                                    cytat z powieści „Fiasko”

Konkurs wystartował 4 października i potrwa do 31 grudnia 2023 roku do godz. 22:00. Prace przesłane po tym terminie nie wezmą udziału w konkursie. Ogłoszenie wyników nastąpi 31 marca 2024 roku.

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i „zerówek” znajdujących się na terenie Polski, bądź szkół polskich poza jej terytorium i odbywa się w dwóch kategoriach:

Kategoria I: uczniowie „zerówek” i uczniowie klas 1–4 szkoły podstawowej;

Kategoria II: uczniowie klas 5–8 szkoły podstawowej.

Prace konkursowe powinny być wykonane indywidualnie, specjalnie na potrzeby tego konkursu. Każdy uczestnik może złożyć tylko jedną pracę.  

KATEGORIA I: Uczniowie „zerówek” i uczniowie klas 1–4 szkoły podstawowej mają do wykonania pracę plastyczną (rysunek, malunek, mozaika czy inna forma graficzna, której skan da się przesłać) na jeden z 3 wybranych tematów:

I STATEK KOSMICZNY. Znamy wiele planet poza Układem Słonecznym, a najbliższa z nich krąży wokół gwiazdy Proxima Centauri. Jak twoim zdaniem wyglądałby statek kosmiczny zdolny przewieść człowieka do tej planety?

II ŁAZIK. Tytan to największy księżyc Saturna i jedyny obiekt w Układzie Słonecznym poza Ziemią, na którym padają deszcze i są jeziora, choć niestety niewypełnione wodą. Jak wyglądałby łazik wysłany na ten niezwykły księżyc?

III SATELITA. Wśród wszystkich znanych nam planet, Ziemia to wciąż jedyna planeta, na której płynie woda i tryska życie. Jak widzieliby ją przybysze z innych światów, gdyby natknęli się na nią w swoich wędrówkach przez odległe zakamarki Wszechświata?

KATEGORIA II: uczniowie klas 5–8 szkoły podstawowej mają napisać pracę nad maksimum 1500 wyrazów w języku polskim, angielskim lub ukraińskim, zawierającą opis projektu misji kosmicznej w ramach jednej z tematyki wybranej z trzech propozycji:

1) lot międzygwiezdny;

2) przygotowanie do zasiedlenia obcego globu;

3) poszukiwanie życia we Wszechświecie.

NAGRODY GŁÓWNE

W kategorii I – lornetka astronomiczna, dzięki której będzie można rozpocząć przygodę z astronomią i cieszyć się magią nocnego nieba.

W kategorii II – udział w Junior Space Camp, czyli tygodniowym obozie kosmicznym, podczas którego uczestnicy będą zmagać się z różnymi zadaniami podobnymi do tych, jakie realizują prawdziwi astronauci. Obóz zostanie zorganizowany w habitacie w gminie Rzepiennik Strzyżewski między 1 czerwca a 30 września 2024 roku. Jego organizatorem jest Analog Astronaut Training Center.

POZOSTAŁE NAGRODY

Dla osób nagrodzonych w konkursie (maksimum 3 osoby w każdej kategorii) przewidziano dodatkowe nagrody rzeczowe.
Laureaci i osoby nagrodzone w konkursu otrzymają:

  1. Dyplom laureata i osoby nagrodzonej.
  2. Podwójne vouchery na 3 wystawy interaktywne Hevelianum – Dookoła Świata, Łamigłówka, Z Energią!
  3. Upominki związane z astronomią i Hevelianum.
  4. Publikacja wybranych prac nastąpi na łamach „Uranii – Postępów Astronomii”.

Dodatkowo w każdej kategorii jury może wyróżnić inne, wybrane przez siebie prace.

Wszystkie osoby biorące udział w konkursie otrzymają elektroniczny „dyplom uczestnika”, wysłany na adres email osoby zgłaszającej. Nagrody zostaną wysłane na podany w formularzu zgłoszeniowym adres uczestnika.  Informacja o sposobie wręczenia nagród zostanie zakomunikowana najpóźniej w dniu ogłoszenia wyników konkursu.

Szczegółowe informacje dotyczące konkursu znajdują się w regulaminie konkursu.

Organizatorem konkursu jest Hevelianum, a partnerami Analog Astronaut Training Center, Urania - Postępy Astronomii oraz Astronarium. Wśród patronów honorowych są m.im. Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA), Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (PTMA), Polska Agencja Kosmiczna (PAK) oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Więcej informacji na temat konkursu na stronie organizatora.

Źródło: Hevelianum

Opracowanie: Paweł Z. Grochowalski

Reklama