Przejdź do treści

Ostatnie dni na zgłoszenie do ESO Astronomy Camp 2017

Chcesz wygrać wycieczkę do Włoch i spędzić niezwykłego Sylwestra w obserwatorium astronomicznym w Alpach? Nie zwlekaj - zostało już tylko kilka dni na zgłoszenie do konkursu, którego laureaci wezmą udział w międzynarodowym obozie astronomicznym dla młodzieży ESO Astronomy Camp 2017.

Konkurs dla polskich uczniów prowadzony jest przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) we współpracy z Europejskim Obserwatorium Południowym (ESO). ESO to czołowa europejskao organizacja naukowo-techniczna prowadząca badania Wszechświata z powierzchni Ziemi. Europejskie Obserwatorium Południowe posiada gigantyczne teleskopy na pustyni Atakama w Ameryce Południowej. Od niedawna członkiem ESO jest także Polska.

Polscy uczniowie mogą brać udział w ESO Astronomy Camp - specjalnym obozie astronomicznym dla młodzieży w Obserwatorium Astronomiczny Aosta Valley we Włoszech. Nabór na obóz ma charakter konkursu prowadzonego w krajach członkowskich ESO oraz niektórychj innych państwach, w których działa Sieć Popularyzacji Nauki ESO.

Termin zgłoszeń mija 11 października 2017 r. o godz. 23.00 CET. Natomiast sam obóz odbędzie się od 26 grudnia 2017 r. do 1 stycznia 2017 r. Zgłoszeń należy dokonywać poprzez formularz na stronie internetowej obozu. Uczestnik powinien mieć od 16 do 18 lat (roczniki 1999, 2000, 2001), umieć mówić po angielsku, a zadaniem konkursowym jest przygotowanie krótkiego filmiku (maksymalnie 3 minuty) na temat „I would like to invent/discover... because...” . Polska strona konkursu ma adres www.pta.edu.pl/eso-camp.

Koszt udziału w obozie to 500 euro, ale do wygrania są stypendia pokrywające tę opłatę i koszty przelotu samolotem do Włoch. Jedno z nich ufundowało Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA), dofinansowanie zapowiedział także Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci. Dodatkowo Polacy biorą udział w konkursie na stypendium od ESO (rywalizują w tym przypadku z uczestnikami z innych krajów członkowskich).

Udział w konkursie nie jest deklaracją poniesienia opłaty, jeśli uczeń zostanie laureatem miejsca nie objętego stypendium, to organizatorzy postarają sie mu pomóc w znalezieniu dofinansowania wyjazdu ze środków lokalnych (np. szkoła, gmina, miasto, lokalna fundacja). W przypadku jeśli jednak laureat zrezygnuje z wyjazdu na obóz, jego miejsce zostanie zaproponowane kolejnej osobie z listy laureatów.

Czego można oczekiwać na obozie? Wielu ciekawych prelekcji i warsztatów poświęconych astronomii, które poprowadzą astronomowie z ESO, na co dzień biorący udział w czołowych badaniach kosmosu. Będzie też możliwość obserwacji nieba przy pomocy teleskopów i innych instrumentów będących na wyposażeniu obserwatoriu. Nie zabraknie też zabaw integracyjnych, wycieczek, sportów zimowych. udział w obozie to także okazja do poznania rówieśników z innych krajów, nawiązania kontaktów i przyjaźni.

Opis wrażeń z ubiegłoroznej edycji obozu można przeczytać w artykule napisanym przez polskich uczestników obozu. Tekst ukazał się w "Uranii" nr 4/2017 i nosi tytuł "ESO Astronomy Camp - poradnik przetrwania", przy czym na obozie wcale nie jest tak strasznie, jak by mogło wynikać z tytułu ;-)

Więcej informacji:

 

Reklama