Przejdź do treści

Pierwszy pełnowymiarowy prototyp statku Starship wykonuje próbny lot

img

5 sierpnia w ośrodku testowym firmy SpaceX w Boca Chica w Teksasie swój pierwszy lot i lądowanie wykonał prototyp statku Starship z pełnowymiarowymi zbiornikami paliwowymi. Podczas pierwszego lotu testowego osiągnął wysokość około 150 metrów.

Prototypowy egzemplarz Starship SN5 odpalił swój pojedynczy silnik Raptor 4 sierpnia o 18.57 czasu lokalnego (5 sierpnia o 1.57 w nocy czasu polskiego). Tor lotu rakiety zaczął odchylać się lekko w bok, osiągnęła ona maksymalną wysokość (prawdopodobnie około 150 metrów), po czym zaczęła zniżać się na wyznaczone lądowisko. Po 40 sekundach lotu statek wylądował przy pomocy silnika na rozłożonych prowizorycznych nogach.

 

 

Środowy lot Starshipa był pierwszym lotem rakietowym przeprowadzonym w ośrodku testowym Boca Chica od sierpnia 2019 roku, kiedy lot na podobną wysokość wykonał znacznie mniejszy prototyp Starhopper.

W ostatnich miesiącach SpaceX budował i testował kolejne prototypy statku Starship. Można było obserwować pierwsze powstające statki Starship Mk1, SN1 i SN3, które ulegały zniszczeniu podczas testów ciśnieniowych zbiorników. Najbliżej startu był Starship SN4, który przetrwał testy ciśnieniowe i kilka prób statycznych odpaleń silnika. Niestety, podczas jednego z testów silnikowych krótko po odpaleniu doszło do eksplozji spowodowanej awarią naziemnych systemów tankowania.

Starship to górny stopień i jednocześnie statek kosmiczny superciężkiego systemu rakietowego Super Heavy-Starship, budowanego przez firmę SpaceX. Starship ma być systemem wielokrotnego użytku, wykorzystywanym do komercyjnego wynoszenia ładunków na orbitę oraz załogowych lotów poza bliskie otoczenie Ziemi.

Firma SpaceX wygrała ze swoim statkiem Starship jako jedna z trzech koncepcji przeprowadzenia załogowego lądowania człowieka na Księżycu w ramach programu Artemis. NASA przyznała firmie 135 mln dolarów na rozwój projektu Starship przeznaczonego do załogowych misji księżycowych. Statek ma w przyszłości służyć głównie jako środek transportu do załogowej kolonizacji Marsa.

Kolejne testy powinny przynieść loty pełnoskalowych prototypów Starshipa na coraz większe wysokości. Zanim to jednak się stanie, potrzebne będą dodatkowe loty na niewielką wysokość, by udoskonalić procedury startowe – jak powiedział Elon Musk, założyciel firmy SpaceX. Praktycznie gotowy jest kolejny prototyp SN6, który być może zostanie wykorzystany do tych testów.

W tym samym czasie powstaje już egzemplarz SN8, który zostanie wyposażony w trzy silniki Raptor, sekcję nosową i powierzchnie aerodynamiczne, dzięki czemu będzie bliżej odpowiadał finalnej konstrukcji. Wiele wskazuje na to, że to właśnie ten statek zostanie wykorzystany do lotów testowych na wysokość 20 kilometrów.

Ośrodek testowy SpaceX w Boca Chica w Teksasie znacząco rozbudował się w tym roku. Powstaje miejsce, gdzie budowany będzie dolny stopień systemu, czyli ogromna rakieta Super Heavy, oraz budowane jest dla niej stanowisko testowe. Choć harmonogram testowy jest bardzo płynny, to w najbliższych miesiącach możemy się spodziewać kolejnych lotów prototypów Starshipa z tego miejsca.

 

Na podstawie: SpaceX/NSF

Opracowanie: Rafał Grabiański

 

 

Więcej informacji:

 

 

Na zdjęciu: Starship SN5 wykonujący pierwszy lot na wysokość 150 m. Źródło: SpaceX.

 

 


 

Reklama