Przejdź do treści

Po pięciu latach przerwy Rosja wysyła nowego satelitę nawigacyjnego GLONASS-K

img

25 października z kosmodromu Plesieck na północy Rosji wystartowała rakieta Sojuz 2.1b z satelitą rosyjskiej sieci nawigacyjnej GLONASS.

Start został przeprowadzony ze stanowiska 43/3 z wojskowego kosmodromu Plesieck położonego kilkaset kilometrów na północ od Moskwy.

Rakieta Sojuz 2.1b z górnym stopniem Fregat wystartowała o 22:08 czasu lokalnego (20:08 czasu polskiego). Wysłanym ładunkiem był satelita GLONASS-K 15 L – trzeci z satelitów najnowszej generacji sieci GLONASS – globalnej sieci nawigacyjnej należącej do Rosji.

Wszystkie fazy lotu przebiegły do tej pory pomyślnie. Po zakończonej pracy trzeciego stopnia stopień Fregat z ładunkiem odłączył się od rakiety, wykonał pierwsze odpalenie i umieścił się na wstępnej orbicie.

Kolejne odpalenie trwające już prawie 10 minut prowadzi ładunek z rakietą na orbitę przejściową. Dopiero 2,5 h później wykonywany jest trzeci manewr, który cyrkularyzuje orbitę do docelowej średniej orbity okołoziemskiej o wysokości 19 000 km. Na potwierdzenie wykonania tego ostatniego jeszcze czekamy.

GLONASS-K to trzecia generacja rosyjskiego systemu nawigacyjnego, po statkach serii GLONASS i GLONASS-M. Dopiero w tej serii platforma satelitarna charakteryzuje się tym, że elektronika nie jest zamknięta w hermetyzowanych kapsułach, a zdolna do działania w próżni. Dzięki temu masa tych satelitów zmniejszyła się do poniżej 1 t, a planowany czas operacji to 10 lat.

Pierwszy satelita GLONASS-K został wysłany w 2011 roku, kolejny w 2015. Tak długa przerwa przed trzecim startem była spowodowana koniecznością przeprojektowania elektroniki, by używała wytworzonych w Rosji komponentów. Powodem zmiany były sankcje nałożone na Rosję po inwazji na Ukrainę.


Podsumowanie

Był to 75. udany start rakiety orbitalnej w 2020 roku. Rosja wykonała do tej pory 11 takich lotów i wszystkie były udane.

 

Opracował: Rafał Grabiański

Na podstawie: Roskosmos/RussianSpaceWeb

 

Więcej informacji:

 

 

Na zdjęciu: Model satelity GLONASS-K. Źródło: Roskosmos.

 

 


 

Reklama