Przejdź do treści

Rakieta Atlas V umieszcza na orbicie ostatniego satelitę wojskowego systemu komunikacyjnego AEHF

img

Rakieta Atlas V wyniosła na orbitę z kosmodromu Cape Canaveral na Florydzie ostatniego satelitę telekomunikacyjnego serii Advanced Extremely High Frequency (AEHF) dla amerykańskiego wojska.

Start został przeprowadzony 26 marca ze stanowiska SLC-41. Rakieta Atlas V, w konfiguracji 551 (5 rakiet pomocniczych na paliwo stałe, owiewka o średnicy 5 m i pojedynczy silnik RL-10 stopnia Centaur), wystartowała o 21:19 czasu polskiego. Okno startowe tej misji zaczynało się kilkadziesiąt minut wcześniej, jednak wystąpiły problemy z naziemnym systemem hydraulicznym.

Dotychczasowy lot przebiegł pomyślnie. Po niecałych 29 minutach, po dwóch pierwszych odpaleniach górnego stopnia Centaur, rakieta wraz z ładunkiem znalazły się na eliptycznej orbicie transferowej. Około godziny 1:30 czasu polskiego silnik górnego członu zostanie odpalony jeszcze raz, na 88 sekund, by umieścić ładunek na docelowej orbicie transferowej do orbity geostacjonarnej (GTO).

Advanced Extremely High Frequency (AEHF) to zaawansowana sieć satelitów telekomunikacyjnych, która zapewnia bezpieczną, niezawodną komunikację z samolotami, statkami i jednostkami naziemnymi amerykańskiego wojska na całym świecie. Budowa konstelacji rozpoczęła się w 2010 roku. System zastępuje poprzednią sieć Milstar, budowaną w latach 90.

Przeczytaj też: Relacja z poprzedniego startu satelity serii AEHF (AEHF-5)

Satelity serii AEHF były budowane przez firmę Lockheed Martin w oparciu o ich platformę A2100M. Każdy statek waży 6168 kg i jest wyposażony w zestaw anten o różnych zastosowaniach. Antena niskiego zysku umożliwia połączenia z terminalami na całym, widocznym z satelity, dysku Ziemi; 6 anten średniej rozdzielczości (MRCA) tworzy 24 regiony komunikacji, a dwie anteny wysokiej rozdzielczości (HRCA) udostępniają, odporny na zagłuszenia, kanał komunikacji taktycznej.

Dodatkowo każdy z satelitów ma antenę szyku fazowanego, która może generować kolejne wiązki komunikacji i parę anten do komunikacji międzysatelitarnej – między statkami systemu AEHF i Milstar.

Satelity AEHF udostępniają możliwość komunikacji o maksymalnej przepływności danych na poziomie 8 Mb/s.

Na system napędowy statków składa się silnik BT-4 na mieszankę hipergoliczną do wykorzystania w celu wejścia na docelową orbitę, silnik jonowy Halla XR-5 do utrzymywania pozycji geostacjonarnej oraz zestaw silniczków do kontroli położenia. Energię elektryczną dostarcza para 5-segmentowych paneli słonecznych.

Satelity systemu AEHF zostały zaprojektowane z myślą o pracy przez 14 lat.

Był to pierwszy start orbitalny dla Sił Kosmicznych USA – nowego rodzaju sił zbrojnych tego kraju. Był to drugi w tym roku start rakiety Atlas V. Poprzednio system ten wyniósł w lutym europejską misję badania Słońca Solar Orbiter.

Na podstawie: ULA/NSF

Opracował: Rafał Grabiański

 

Więcej informacji:

 


Na zdjęciu: Rakieta Atlas V startująca z satelitą AEHF-6. Źródło: ULA.

Reklama