Przejdź do treści

Rakieta Falcon 9 wyniosła czwartą porcję satelitów Starlink. Dolny stopień nie trafił w barkę i wylądował w wodzie

img

Rakieta Falcon 9 wyniosła już czwartą porcję satelitów telekomunikacyjnych Starlink. Na niską orbitę okołoziemską trafiło kolejnych 60 ładunków, budowanego przez firmę SpaceX, systemu globalnego dostępu do sieci Internet. Nie udało się lądowanie dolnego stopnia.

Rakieta Falcon 9 wystartowała w poniedziałek 17 lutego o 16:05 czasu polskiego, ze stanowiska SLC-40 w kosmodromie Cape Canaveral na Florydzie. Cały lot przebiegł pomyślnie i po działaniu górnego stopnia, około 14 minut po starcie, nastąpiło wypuszczenie satelitów Starlink na wstępnej orbicie.

W misji został wykorzystany dolny stopień rakiety Falcon 9, który wykonał już trzy misje. Ostatni raz leciał w grudniu 2019 r. z satelitą telekomunikacyjnym JCSAT-18/Kacific. Stopień po raz kolejny miał wrócić na Ziemię, lądując na barce Of Course I Still Love You na Oceanie Atlantyckim. Niestety, z niewiadomych jeszcze przyczyn, wykonał miękkie lądowanie na wodzie, a nie na barce.

Satelity Starlink-4 trafiły na wstępną orbitę eliptyczną o wymiarach 211 x 368 km. Teraz inżynierowie SpaceX będą weryfikowali działanie każdego ze statków. Po potwierdzeniu sprawności satelity będzie on trafiał za pomocą swoich silników jonowych na docelową orbitę o wysokości 550 km.

Wyniesiony ładunek to 4. operacyjna seria satelitów Starlink. Firma SpaceX – operator rakiety Falcon 9 – buduje największą na świecie sieć satelitarną, za pomocą której mają być świadczone globalnie usługi dostępu do sieci Internet.

Do tej pory SpaceX wysłał na niską orbitę 240 satelitów Starlink. Pierwsze 60 statków należało do serii testowej i zostało oznaczone wersją V0.9. Trafiły one na orbitę 25 maja 2019 r. Kolejne, już operacyjne, misje satelitów Starlink były przeprowadzane w listopadzie 2019 r. i w styczniu 2020 r. W ubiegłym miesiącu przeprowadzono dwa starty z satelitami Starlink – 6 stycznia i 29 stycznia. Już teraz Starlink to największa flotylla satelitów, zarządzana przez jedną firmę.

Każdy z satelitów Starlink w wersji V1.0 waży 260 kg. Satelity cechują się kompaktową, modularną budową. Są wyposażone w pojedyncze panele słoneczne dostarczające energię elektryczną, a na napęd składa się silnik jonowy Halla. Komunikację zapewniają transpondery pasma Ku i Ka. Każdy z satelitów posiada zestaw 4 anten szyku fazowanego i parę anten parabolicznych.

W 2020 r. planowanych jest aż 20 misji dedykowanych wysłaniu satelitów Starlink. Firma SpaceX chce rozpocząć świadczenie pierwszych usług dla północnych Stanów Zjednoczonych i Kanady jeszcze w 2020 r. Do końca 2021 r. sieć ma osiągnąć niemal globalny zasięg.

Start rakiety Falcon 9 był 11. udanym lotem rakiety orbitalnej w 2020 r. Rakieta Falcon 9 leciała po raz trzeci, a jeśli liczyć też suborbitalny test systemu ucieczkowego statku Crew Dragon, to po raz czwarty.

Na podstawie: SpaceX

Opracował: Rafał Grabiański

Więcej informacji:

 

 

Na zdjęciu: Start rakiety Falcon 9 z poprzednią serią satelitów Starlink (3-1 do 3-60). Źródło: SpaceX.

Reklama