Przejdź do treści

Rakieta Falcon 9 wynosi paczkę Starlinków. Rekordowa masa ładunku

falcon 9

27 sierpnia 2022 r. z kosmodromu Cape Canaveral wystrzelono rakietę Falcon 9 firmy SpaceX. W udanym locie o oznaczeniu Starlink 4-23 rakieta wyniosła na orbitę 54 satelitów.

Lot rakiety Falcon 9 odbył się w przededniu debiutu rakiety SLS, która ma już 29 sierpnia wysłać z tego samego kosmodromu statek Orion w stronę Księżyca. Start misji Starlink 4-23 odbył się z wyrzutni SLC-40. Rakieta wzniosła się w powietrze dokładnie 27 sierpnia o 23.41 czasu lokalnego.

Wszystkie fazy lotu przebiegły pomyślnie. Po udanej pracy obu stopni wszystkie 54 satelitów Starlink zostało wypuszczonych na wstępnej niskiej orbicie okołoziemskiej. Na Ziemię wrócił natomiast dolny stopień rakiety Falcon 9, lądując na barce ASOG na Oceanie Atlantyckim. Człon o numerze B1069 wykonywał swoją drugą misję. W pierwszej w grudniu 2021 r. wyniósł w stronę stacji ISS statek towarowy Dragon 2 CRS-24.

Po raz pierwszy w locie z satelitami Starlink wersji V1.5 na orbitę wysłano na raz 54 satelitów. Do tej pory na ten typ orbity jak przy misji Starlink 4-23 wynoszono maksymalnie 53 statki. To oznacza, że firma SpaceX poprawiła nieco udźwig rakiety. W tej misji Falcon 9 wyniósł ładunek o łącznej masie 16,7 t co stanowi rekord udźwigu tego systemu.


O satelitach Starlink

Firma SpaceX buduje na niskiej orbicie okołoziemskiej sieć satelitów telekomunikacyjnych Starlink, zapewniających szerokopasmowy dostęp do Internetu. Głównymi klientami sieci są osoby i organizacje zlokalizowane w miejscach, gdzie naziemne usługi są zawodne bądź w ogóle niedostępne.

W maju 2021 r. firma zakończyła budowę pierwszej powłoki orbitalnej sieci, a w ubiegłym roku rozpoczęła się intensywna faza zapełniania kolejnej powłoki, oznaczonej cyfrą 4 (stąd nazwy misji 4-X). Są to orbity o wysokości 540 kilometrów i inklinacji 53,2 stopni – bardzo podobne do pierwszej ukończonej powłoki nr 1. Niedawno rozpoczęły się też misje na orbity polarne i powłokę o numerze 3.

Misja Starlink 4-23 omawiana tutaj skierowana była na powłokę nr 4. Znajduje się tam już ponad 1100 satelitów z planowanych 1584. Łącznie we wszystkich lotach wysłano w przestrzeń kosmiczną ponad 3000 satelitów Starlink.

 


Więcej o sieci Starlink


 

Obecnie w misjach są wysyłane satelity Starlink wersji V1.5. Każdy z nich ma masę prawie 300 kilogramów. Ich ładunek telekomunikacyjny składa się z anten obsługujących pasma radiowe Ka i Ku oraz laserów i systemów odbiorczych do międzysatelitarnej komunikacji laserowej.

Z systemu Starlink korzysta już ponad 400 000 aktywnych abonentów na całym świecie. Sieć wchodzi powoli na rynek mobilnych usług w sektorze lotniczym, a w czerwcu amerykański regulator telekomunikacyjny FCC udzielił SpaceX zezwolenia na sprzedaż mobilnych terminali sieci Starlink do wykorzystywania nie tylko w samolotach ale też np. w pojazdach czy na statkach.


Starlink ogłasza partnerstwo z T-Mobile

Firma ogłosiła w sierpniu partnerstwo technologiczne z globalnym operatorem komórkowym T-Mobile. Firma T-Mobile ma wykorzystywać satelity Starlink nowej generacji (V2) to realizowania połączeń satelitarnych przy użyciu zwykłych telefonów komórkowych. Do tej pory rozmowy czy komunikacja SMS za pomocą satelitów mogła odbywać się tylko przy użyciu specjalnych telefonów satelitarnych z dużą aparaturą antenową.

T-Mobile deklaruje, że usługa połączeń satelitarnych będzie bezpłatnie włączona w opcje najbardziej popularnych pakietów sieci w USA, a do współpracy zapraszani są też operatorzy z innych państw. T-Mobile chce w ten sposób wyeliminować istnienie obszarów zwanych "dead zone", gdzie nie ma dostępu do usług sieci komórkowej. Około 20% obszaru Stanów Zjednoczonych nie ma zasięgu telefonii komórkowej.

Satelity Starlink V2 wyposażone w odpowiednie do tej usługi anteny są znacznie większe od satelitów obecnej generacji, wysyłanych przez rakiety Falcon 9. Nowe statki muszą więc być umieszczane na orbicie przez budowany przez SpaceX superciężki system nośny Starship. Pierwsze starty wynoszące Starlinki V2 planowane są na 2023 roku.


Podsumowanie

Był to już 5. start rakiety Falcon 9 w sierpniu 2022 r. Jeszcze jedna paczka Starlink powinna wystartować pod koniec tego miesiąca z bazy Vandenberg w Kalifornii. Wrzesień również zapowiada się dla firmy intensywnie. Oprócz kolejnych lotów Starlink planowany jest m.in. lot załogowy do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Na świecie przeprowadzono do tej pory w tym roku 104 udane starty rakiet orbitalnych.

 

Więcej informacji:


Na podstawie: NSF/SN/SpaceX

Opracowanie: Rafał Grabiański

 

Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9 podcast startu z zestawem satelitów Starlink 4-23. Źródło: SpaceX.

 

Reklama