Przejdź do treści

Sojuz 2.1b startuje z satelitą wywiadowczym Lotos

W sobotę odbył się drugi w tym tygodniu start rosyjskiej rakiety Sojuz 2.1b. Tym razem start był w pełni udany. Wyniesiono wojskowego satelitę zwiadowczego Lotos.

Rakieta wystartowała z kosmodromu Plesieck o 13:43 czasu lokalnego. Start odbył się 4 dni po katastrofie innego egzemplarza rakiety Sojuz 2.1b, która startowała z satelitą meteorologicznym z nowego kosmodromu Wostocznyj. W tym jednak starcie używano tylko trzystopniowej konfiguracji systemu, bez górnego stopnia Fregat, którego podejrzewa się o przyczynę tamtego nieudanego startu.

O ładunku


Satelita Lotos-S1 to drugi satelita nowej serii systemu zwiadu elektronicznego programu Liana. Lotos zastępuje wcześniejszą generację satelitów przechwytujących sygnały elektroniczne Tselina, które latały w czasie 1967-2007.

Pierwszy prototypowy Lotos-S poleciał rakietą Sojuz-U w listopadzie 2009 roku. Pierwszy operacyjny satelita oznaczony jako Kosmos 2502 został wysłany na orbitę w grudniu 2014 roku. Oprócz serii Lotos, w ramach programu Liana zadebiutują wkrótce nowoczesne satelity rozpoznania morskiego Pion-NKS.

Źródło: NSF

Na zdjęciu: Startująca z kosmodromu Wostocznyj rakieta Sojuz 2.1a (bliżniacza do Sojuz 2.1b). Źródło: kremlin.ru.