Przejdź do treści

Starty rakietowe Indii i Chin

img

W mijającym tygodniu przeprowadzono dwa starty rakiet orbitalnych. Z kosmodromu Satish Dhawan w Indiach wystartowała nowa wersja rakiety PSLV, natomiast Chiny wystartowały z Jiuquan rakietą Długi Marsz 11.

Drugi start chiński w 2019 roku

Chińska rakieta Długi Marsz 11 wystartowała 21 stycznia z czterema ładunkami: dwoma satelitami komercyjnej sieci obserwacyjnej Jilin-1, satelitą obserwacyjnym Lingque 1A nowo tworzonej sieci firmy ZeroG Lab oraz satelitą Xioxiang-1 03 od firmy Spacety, który będzie testował miniaturową kamerę panchromatyczną oraz żagiel deorbitujący.

Satelity Jilin-1 to już kolejne ładunki sieci obserwacyjnej, która ma do 2030 roku liczyć 138 satelitów na orbicie. Celem systemu jest możliwość obserwacji każdego miejsca na naszej planecie z częstością 10 minut i globalne pokrycie obserwacją bez względu na warunki oświetleniowe czy pogodowe, w całym praktycznym spektrum światła.

Wysłane w poniedziałkowym locie satelity Jilin, dysponują możliwością rejestracji obrazów w krótkich, średnich i długich falach podczerwonych. Są też wyposażone w system identyfikacji statków na morzu AIS oraz mogą przetwarzać rejestrowane obrazy za pomocą oprogramowania sztucznej inteligencji na pokładzie.

Debiut nowej wersji rakiety PSLV

Z kosmodromu Satish Dhawan wystartowała 24 stycznia nowa wersja rakiety PSLV oznaczona skrótem DL. Na orbitę został wyniesiony studencki satelita Kalamsat, który będzie służył jako ładunek testowy przyczepiony do 4. stopnia rakiety PSLV. Inżynierowie testują ten stopień w roli platformy satelitarnej dla przyszłych niewielkich satelitów.

Oprócz testu nowego przeznaczenia górnego stopnia rakiety PSLV, na orbitę wyniesiono wojskowego satelitę obserwacyjnego Microsat-R o masie prawie 750 kg. Statek jest najprawdopodobniej wyposażony w aparaturę obserwacji wielospektralnej w wysokiej rozdzielczości.

Podsumowanie

W 2019 roku przeprowadzono już 6 udanych startów orbitalnych. Były to już ostatnie styczniowe loty. Następna planowana misja ma wynieść 5 lutego greckiego i indyjskiego satelitę telekomunikacyjnego na europejskiej rakiecie Ariane 5.

Źródło: SN/NS/ISRO/Xinhua

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Rakieta PSLV, startująca z kosmodromu Satish Dhawan z satelitami Microsat-R oraz Kalamsat. Źródło: ISRO.

Reklama