Przejdź do treści

Wkrótce tranzyt Merkurego - zjawisko roku!

Tranzyt Merkurego - składanka zdjęć
Już 9 maja czeka nas bardzo rzadkie i zarazem wyjątkowe zjawisko astronomiczne, będzie to tranzyt Merkurego na tle tarczy Słońca. Piszemy kiedy je obserwować. Warto przypomnieć, że kilka artykułów na temat tranzytu Merkurego jest także w najnowszej "Uranii" nr 2/2016.

Dokładnie cztery lata temu mieliśmy szansę podziwiania w Polsce przejścia Wenus przed tarczą Słońca. Tym razem w poniedziałkowe popołudnie 9 maja czeka na nas kolejne w tym stuleciu przejście Merkurego przed tarczą naszej dziennej gwiazdy. Jest to z pewnością jedno z najdłużej wyczekiwanych zjawisk na niebie przez wszystkich miłośników astronomii z całego świata. Do tranzytu planety przed tarczą słoneczną dochodzi tylko i wyłącznie wtedy, gdy planeta znajduje się w odpowiednim położeniu pomiędzy Ziemią, a Słońcem. Tranzytująca planeta jest wtedy widoczna na tle tarczy Słońca jako ciemna plamka.

Tranzyt Merkurego rozpocznie się 9 maja 2016 r. ok. godz. 13.12 polskiego czasu i potrwa do około godz. 20.42, przy czym niestety w Polsce obserwacje zakończą się troszkę wcześniej, niż w innych krajach, ponieważ Słońce zajdzie już około godziny 20.09.

Poprzedni tranzyt Merkurego widoczny w całości z terenów naszego kraju miał miejsce ponad 13 lat temu (7 maja 2003 roku), natomiast ostanie przejście tej planety przed tarczą Słońca odnotowano w roku 2006. Dla tych, którzy przegapią to rzadkie i urokliwe zjawisko astronomiczne, mamy niestety złą wiadomość, ponieważ by móc zobaczyć po raz kolejny w całości przejście Merkurego na tle tarczy naszego Słońca z terenów naszego kraju, trzeba będzie poczekać aż do 13 listopada 2032 roku.

By móc zobaczyć przejście Merkurego na tle tarczy Słońca, przyda się do tego teleskop lub przynajmniej mała lornetka i oczywiście tylko i wyłącznie z użyciem odpowiednich filtrów przeciwsłonecznych lub metodą projekcyjną rzutowania obrazu Słońca na ekran. Prosimy, by pamiętać, że nie wolno nigdy obserwować Słońca bez użycia odpowiednich filtrów, ponieważ grozi to częściową lub nawet całkowitą utratą wzroku. Również "gołym okiem" nie należy intensywnie wpatrywać się w Słońce bez odpowiedniej ochrony oczu. 

Z pewnością w wielu polskich planetariach i obserwatoriach będą organizowane imprezy z pokazami, a także transmisje na żywo w internecie z tego niecodziennego zjawiska. Przykładowo taką transmisję zapowiada Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu.

Wszystkim obserwatorom tranzytu życzymy pogodnego nieba!

Poniżej dokładne momenty poszczególnych etapów zjawiska tranzytu Merkurego. Podano je w czasie letnim obowiązującym aktualnie w Polsce.

Początek (I kontakt):   9 maja 2016 r. godz. 13:12
II kontakt:    9 maja 2016 r. godz. 13:15
Maksimum:  9 maja 2016 r. godz. 16:57
III kontakt:   9 maja 2016 r. godz. 20:39
Koniec (IV kontakt):  9 maja 2016 r. godz. 20:42

O tranzycie i o tym jak go obserwować piszemy też szczegółowo w najnowszym numerze "Uranii" nr 2/2016, który można aktualnie nabyć w salonach EMPiK, Relay, Inmedio i wybranych kioskach Ruchu, a także w wersji elektronicznej. W numerze są też inne ciekawe artykuły związane z tematyką tranzytów Merkurego.
 
Autor: Adam Tużnik


Więcej informacji:

Na ilustracji:
Przejście Merkurego przed tarczą Słońca w 2006 roku (składanka zdjęć). Źródło: NASA

Reklama