Przejdź do treści

Udane starty rakiet Długi Marsz 2D i Sojuz 2.1a

img

19 i 20 lutego przeprowadzono na świecie dwa starty rakiet orbitalnych. Chińska rakieta Długi Marsz 2D wyniosła cztery ładunki demonstracyjne, a z Rosji wystartowała rakieta Sojuz z wojskowym satelitą telekomunikacyjnym.

Z kompleksu startowego LC3 w kosmodromie Xichang wystartowała 19 lutego rakieta Długi Marsz 2D z czterema satelitami demonstracji nowych technologii. Był to pierwszy start rakiety tego typu z tego ośrodka.

Rakieta wystartowała o 22:07 czasu polskiego. Lot przebiegł pomyślnie i na planowaną orbitę zostały wypuszczone cztery ładunki: XJS C, D, E i F. Agencja informacyjna Xinhua podaje, że satelity będą wykorzystane do testów nowych technologii obserwacji Ziemi.

Dzień później, 20 lutego z kosmodromu Plesieck w północnej Rosji wystartowała rakieta Sojuz 2.1a z telekomunikacyjnym satelitą wojskowym Meridian M 9.

Rakieta wzniosła się nad stanowiskiem startowym o 9:24 czasu polskiego. Lot przebiegł pomyślnie i ładunek został wypuszczony na eliptycznej orbicie 1000 km na 39 700 km o inklinacji 63 stopni.


Relacja wideo ze startu rakiety Sojuz 2.1a z satelitą Meridian M. Źródło: Roskosmos

Meridian M 9 to już 9. satelita sieci telekomunikacyjnej Meridian dostarczającej usług łączności dla wojska Federacji Rosyjskiej stacjonującego w północnych rejonach Ziemi. Jest to drugi satelita poprawionej wersji tego statku (seria M). Pierwszy egzemplarz trafił na orbitę w 2019 roku. Satelity Meridian zastępują sieć Mołnia, której początki sięgają lat 60.

W 2020 roku przeprowadzono już 15 udanych startów rakiet orbitalnych. Najwięcej, bo 5 razy startowały amerykańskie rakiety nośne, tuż za nimi są Chiny z 4 startami.

Źródło: SN

Opracował: Rafał Grabiański

Więcej informacji:

 

Na zdjęciu: Rakieta Sojuz 2.1a startująca z satelitą Meridian M. Źródło: Roskosmos.

 


 

Reklama