Przejdź do treści

Udany start rakiety Delta IV z wojskowym satelitą WGS 10

img

W nocy z piątku na sobotę z kosmodromu w Cape Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta Delta IV, wynosząc na orbitę amerykańskiego wojskowego satelitę telekomunikacyjnego WGS 10.

Start nastąpił 16 marca o 1:26 czasu polskiego. Rakieta Delta IV leciała w konfiguracji z owiewką o średnicy 5 m z 4 pomocniczymi rakietami na paliwo stałe. Cały lot przebiegł pomyślnie i po niecałych 37 minutach górny stopień rakiety Delta IV wypuścił satelitę na supersynchronicznej orbicie transferowej do orbity geostacjonarnej.


Skrót ze startu. Źródło: ULA.

Wideband Global Satcom to budowana od 2007 rok sieć satelitów telekomunikacyjnych dla Amerykańskich Sił Powietrznych. Wysłany w tym locie satelita dysponuje transponderami pasma Ka oraz X i umożliwia komunikację z przepustowością dochodzącą do 11 Gb/s.

WGS 10 to 4. satelita WGS 2. generacji. Statek może wspierać równolegle 19 obszarów komunikacyjnych na Ziemi: 8 sterowalnych, podlegających kształtowaniu wiązek pasma X, 10 sterowalnych wiązek pasma Ka oraz jedną globalną wiązkę X.

Satelity WGS są budowane w oparciu o platformę BSS-702 firmy Boeing. Każdy z satelitów sieci waży około 6 t. Mają one hybrydowy napęd (silnik chemiczny HiPAT oraz cztery mniejsze silniki ksenonowe XIPS-25).

Był to pierwszy start rakiety Delta IV w tym roku. Firma United Launch Alliance - operator tej rakiety - startował już jednak w tym roku z rakietą Delta IV Heavy.

Źródło: ULA/NSF

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Delta IV startująca z satelitą WGS 10. Źródło: Transmisja startu ULA.
 

Reklama