Przejdź do treści

Urania nr 4/2017 - zaćmienie Słońca i ciemne niebo

Urania - Postępy Astronomii nr 4/2017
Okładkowymi tematami "Uranii" nr 4/2017 są zaćmienie Słońca w Stanach Zjednoczonych oraz nowa mapa ciemnego nieba w Polsce. Do numeru dołączamy w prezencie płytę DVD z odcinkami Astronarium poświęconymi grawitacji. Zapraszamy do lektury i prenumeraty "Uranii" - ulubionego czasopisma wielu polskich miłośników astronomii!

Numer będzie dostępny w kioskach od środy, natomiast prenumeratorzy powinni znaleźć go w swojej skrzynce pocztowej już nawet dzisiaj lub jutro - w zależności od sprawności lokalnego listonosza.

Co prawda najbliższe całkowite zaćmienie Słońca nie będzie widoczne z Polski, ale wielu miłośników astronomii z naszego kraju wybiera się do Stanów Zjednoczonych, gdzie przebiegnie pas całkowitego zaćmienia. Ci, którzy nie pojadą w sierpniu do Ameryki, będą mogli śledzić zaćmienie dzięki transmisjom internetowym. Warto też poczytać "Uranię" nr 4/2017 (i zabrać do Ameryki albo wykorzystać do konkursu na wakacyjne "Fotki z Uranią"), która w dużej części poświęcona jest zaćmieniu Słońca. Bardzo obszerny artykuł (aż 14 stron!) opisuje całkowite zaćmienia Słońca jako jeden z najpiękniejszych fenomenów przyrody. Towarzyszy mu nieco krótszy (10 stron) artykuł o historycznych zaćmieniach Słońca widocznych kiedyś w Polsce. Trzecim materiałem odnoszącym się do zaćmień Słońca jest tekst o Wielkiej Wyprawie PTMA.

Polecamy też uwadze numer specjalny Uranii z 1999 roku poświęcony w całości zaćmieniom Słońca. Był on wydany z okazji zaćmienia Słońca w 1999 roku, kiedy to pas całkowitego zaćmienia przebiegał m.in. przez Węgry, ale nadal wiele materiałów pozostaje aktualnych. Liczba egzemplarzy tego numeru, jakie pozostały w magazynie jest niewielka, sprzedajemy go jako egzemplarz bibliofilski. Polecamy do kolekcji i jako lekturę przed zaćmieniem!

Skoro w Ameryce w środku dnia na chwilę nastąpi ciemność, to może warto także przyjrzeć się bliżej tematowi ciemnego nieba. Prezentujemy artykuł na temat nowej mapy jasności nocnego nieba na terenie Polski.

Kontynuujemy także nasz cykl artykułów o astronomicznych podróżach. Tym razem będzie o astronomii nad Neckarem. Z kolei uczniów w wieku 16-18 lat może zainteresować okazja do wyprawy do obserwatorium astronomicznego we włoskich Alpach. Trwa konkurs ESO Astronomy Camp 2017 zorganizowany przez ESO i PTA, dzięki któremu kilkoro młodych Polaków będzie mogło spędzić niezwykłego astronomicznego Sylwestra we Włoszech. Urania jest patronem konkursu - zachęcamy do udziału!

W numerze piszemy też o nowych obserwatoriach w Polskich miastach (Wałbrzych, Szczecinek), sprawach PTMA oraz ciekawych książkach: "Poza Ziemię... Historia lotów międzyplanetarnych" (autorem tej rewelacyjnej książki były redaktor naczelny Uranii, Krzysztof Ziołkowski) i "Sztuka promocji nauki. Praktyczny poradnik dla naukowców".

Nie brak też stałych działów, jak Komeciarz, CYRQLARZ o meteorach, Obserwator Słońca, obszerny Kalendarz astronomiczny, czy Relaks z Uranią.

W prezencie do numeru dołączona jest płyta DVD z odcinkami "Astronarium" poświęconymi falom grawitacyjnym i grawitacji.

"Uranię" można nabyć w salonach EMPiK, Relay, Inmedio, a także w wybranych kioskach Ruchu oraz w dobrych planetariach i dobrych sklepach ze sprzętem astronomicznym i optycznym. Można ją też zamówić w naszym sklepie internetowym - numer bieżący albo poprzednie. Zachęcamy również do wykupienia prenumeraty czasopisma, wtedy trafi do skrzynki pocztowej zaraz po ukazaniu się.

Więcej informacji:


Reklama