Przejdź do treści

W Hadze odnaleziono zagubione popiersie Mikołaja Kopernika

Portret z Sali Mieszczańskiej w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu

Podczas przygotowań do obchodów Roku Kopernika w Niderlandach udało się odnaleźć w Hadze zagubione popiersie Mikołaja Kopernika. Znajdowało się ono w prywatnym ogrodzie. Po odnowieniu zostanie ponownie umieszczone na jednym z budynków w tym mieście przy Copernicusplein (placu Kopernika).

27 lipca 2023 roku na ogrodzeniu polskiej ambasady w Hadze zawisła wystawa plenerowa poświęcona polskim regionom związanym ze słynnym polskim astronomem Mikołajem Kopernikiem. Wystawa była zaproszeniem dla Holendrów do odwiedzenia Warmii, Mazur, Pomorza i Kujaw oraz zaprezentowaniem holenderskim odbiorcom wyjątkowej postaci polskiego astronoma Mikołaja Kopernika.

Wystawa została zorganizowana przez polską ambasadę w Hadze we współpracy z Zagranicznym Ośrodkiem Polskiej Organizacji Turystycznej w Amsterdamie. Wystawę można było oglądać od 27 lipca roku do 31 sierpnia przy Alexanderstraat 25 w Hadze.

Podczas przygotowań do obchodów Roku Kopernika w Niderlandach attaché kulturalna ambasady RP w Hadze Natalia Zweekhorst-Kruger rozpoczęła poszukiwanie miejsc związanych z polskim astronomem w tym mieście. W trakcie poszukiwań okazało się, że na jednym z budynków przy Copernicusplein (Plac Kopernika) znajdowała się rzeźba – popiersie Mikołaja Kopernika – która została odsłonięta 14 lipca 1908 roku. Jej ostatnie zdjęcie pochodzi z 1965 roku – a następnie ślad po niej zaginął.

Grupa entuzjastów, Holendrów i Polaków, rozpoczęła poszukiwania, które trwały kilka tygodni. Popiersie zostało odnalezione w prywatnym ogrodzie w Hadze.

Rzeźba zostanie naprawiona przez holenderskiego artystę, a następnie ponownie umieszczona na budynku znajdującym się przy Copernicusplein. Mamy nadzieję, że jeszcze w tym roku uda się sfinalizować projekt i polski astronom ponownie będzie spoglądał z góry na Copernicusplein – powiedziała Natalia Zweekhorst-Kruger.

Źródło: Dzieje.pl

Opracowanie: Paweł Z. Grochowalski

Reklama