Przejdź do treści

Zakończenie VII edycji Konkursu „Astrolabium"

Logo Konkursu Astrolabium

Za nami VII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Astronomicznego „Astrolabium”, organizowanego od 2013 roku przez Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego i organizacje partnerskie. Celem konkursu jest promowanie astronomii i badań kosmicznych wśród uczniów szkół podstawowych i średnich.

Ogólnopolski Konkurs Astronomiczny „Astrolabium” odbywa się co dwa lata i składa z dwóch etapów: samodzielnego opracowania doświadczeń konkursowych przez uczniów oraz finałowego testu wiedzy, przeprowadzanego w zgłoszonych szkołach w tym samym terminie. Formuła ta pozwala na nabycie umiejętności niezbędnych w pracy naukowej, w tym przeprowadzania i opracowywania doświadczeń obserwacyjnych. Konkurs jest okazją do pogłębienia i sprawdzenia własnej wiedzy astronomicznej. Konkurs odbywa się w czterech grupach wiekowych: osobno dla klas 13, 46 i 78 szkół podstawowych oraz dla wszystkich klas szkół średnich. Na zwycięzców w każdej kategorii czekają wysokiej klasy teleskopy.

„Astrolabium” ma już dziesięć lat. Tegoroczna VII edycja była wyjątkowa nie tylko pod tym względem, bo poświęcona była – co oczywiste – w dużej mierze postaci Mikołaja Kopernika i szeroko rozumianym obrotom sfer niebieskich. Tematem wielu doświadczeń i sporej części pytań były więc Układ Słoneczny, orbity i obserwacje planet, a także historia heliocentryzmu. W tej edycji postawiliśmy też na otwartość: do udziału zaprosiliśmy w zasadzie wszystkie szkoły – nie tylko zwykłe podstawówki i licea, ale także placówki artystyczne oraz technika. Okazało się, że to dobry kierunek, a astronomia jest naprawdę dla wszystkich: do konkursu zgłosili się w tym roku m.in. uczniowie szkół sportowych, technicznych, liceum plastycznego, zespołu szkół elektronicznych, a także Szkoły w Chmurze. Mamy nadzieję, że ta różnorodność utrzyma się w przyszłości.

Ogromne zainteresowanie Konkursem w tej edycji mimo wszystko zaskoczyło organizatorów – do tego stopnia, że mieli problem z organizacją nagród głównych, tj. teleskopów dla laureatów pierwszych miejsc. W tym roku było ich aż siedmioro, bo przyznano trzy miejsca ex aequo. Na szczęście z pomocą przyszła firma Delta Optical Polska, sponsor części nagród głównych. Podziękowania należą się też pozostałym sponsorom, w tym oczywiście Uniwersytetowi Jagiellońskiemu. Ufundowanie tak dużej liczby nagród nie byłoby też możliwe bez wsparcia ze strony Stowarzyszenia POLARIS – OPP (teleskop, wejściówki), wydawnictwa Copernicus Center Press oraz czasopism Urania - Postępy Astronomii i Delta. Dziękujemy nieustannie wspomagającej nas logistycznie Fundacji Antares i patronom medialnym konkursu: Astronarium, AstroLife, AstroNET, KopalniaWiedzy.pl, Astronomia24, Dziennik Naukowy i Puzzle Factory.

Laureaci VII edycji z nagrodami

Na zdjęciu dwoje laureatów tej edycji Astrolabium: Aleksander Kędzierski z klasy III i Stanisław Borys z klasy VI Szkoły Podstawowej nr 120 im. Konstytucji 3 Maja w Łodzi

 

Czytaj więcej:

 

Źródło: OAUJ

Opracowanie: Elżbieta Kuligowska

Na ilustracji: logo konkursu

Reklama