Przejdź do treści

Zbuduj(cie) swojego satelitę - konkurs CanSat

cansat_promo

Zbudujcie razem satelitę! Zapisy do konkursu CanSat 2021 otwarte

Do 27 września trwa nabór zgłoszeń do prowadzonego przez Europejską Agencję Kosmiczną konkursu CanSat. Podstawowym zadaniem konkursowym jest samodzielne skonstruowanie przez drużynę minisatelity oraz przeprowadzenie za jego pomocą badań naukowych. Dla uczennic i uczniów szkół ponadpodstawowych to idealna okazja, by spróbować swych sił w opracowywaniu projektów badawczych oraz projektowaniu rozwiązań technologicznych.

Uwaga! Każda drużyna potrzebuje opiekuna (na przykład nauczyciela), który zgłasza ją poprzez formularz na stronie konkursu. Warto jednak wiedzieć, że nauczyciel/nauczycielka lub mentor/mentorka opiekujący się zespołem nie muszą być specjalistami w każdym zagadnieniu konkursowym! Drużyna powinna też składać się z od 4 do 6 osób, przy czym minimum 50% członków zespołu musi być obywatelami kraju członkowskiego lub stowarzyszonego z ESA.

CanSat to międzynarodowy konkurs ESA. Dzięki niemu młodzież ma szansę zaangażować się w autorski projekt naukowy i inżynierski już na etapie edukacji szkolnej. Tak zwany „cansat” to minisatelita mieszczący się w pojemniku wielkości puszki po napoju. Jego zadaniem jest przeprowadzenie badań i eksperymentów: najpierw podczas lotu rakietą, na wysokość kilku kilometrów, a następnie w trakcie opadania na spadochronie. Największym wyzwaniem dla uczniów budujących takie urządzenie, jest zmieszczenie w nim wszystkich podstawowych systemów składających się na satelitę – zasilania, modułu komunikacji oraz komputera pokładowego. Dane, jakie zbierają takie satelity, bywają różne – od pomiarów ciśnienia atmosferycznego i temperatury powietrza, przez telemetrię i fotografie, po pomiary poziomu promieniowania jonizującego.

zespol_cansat_usa

 

Czytaj więcej:

 

Źródło: www.kopernik.org.pl/ESERO

Opracowanie: Elżbieta Kuligowska

Na zdjęciu: Przykładowy zespół konkursowy z roku 2019. Źródło: CanSatUSA/ASU team

Reklama