Przejdź do treści

Zmiana czasu z letniego na zimowy

Różne zegary

W nocy z 24 na 25 października zmieniamy czas z letniego na zimowy, czyli przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu.

Zmiana czasu jest regulowana w Polsce rozporządzeniem prezesa Rady Ministrów. Najnowsze było wydane w 2016 r. i obowiązuje do 2021 roku. Zgodnie z rozporządzeniem, zmiany następują w nocy w ostatnią niedzielę października. W tym roku przypada to 25 października. O godzinie 3.00 wskazania zegarów cofane są na godz. 2.00.

Polskie regulacje są dostosowane do rozwiązań przyjętych przez Unię Europejską (dyrektywa unijna z 2001 roku), która mówi, iż w państwach członkowskich okres czasu letniego kończy się o godz. 1.00 czasu uniwersalnego (czyli o godz. 3.00 czasu letniego w Polsce) w ostatnią niedzielę października.

Od jakiegoś czasu trwają dyskusje w Polsce oraz w Unii Europejskiej nad zaprzestaniem stosowania zmiany czasu na letni/zimowy. Nie wypracowano jednak jak na razie wspólnego rozwiązania. Historycznie zmiany czasu na letni i zimowy zaczęły być stosowanie na początku XX wieku, a powodem była chęć efektywniejszego wykorzystania światła dziennego. W przypadku Polski zmiana czasu następowała w niektórych latach w okresie międzywojennym, a na stałe jest realizowana od 1977 roku.

Urzędowy czas letni w Polsce odpowiada czasowi wschodnioeuropejskiemu (UTC+2), z kolei czas zimowy jest zgodny ze strefą czasu środkowoeuropejskiego (UTC+1).

Autor: Krzysztof Czart

 

Na zdjęciu:

Różne zegary. Źródło: Andrey Grushnikov / Pexels.

 

Reklama