Przejdź do treści

AGH Space Systems wygrywa European Rover Challenge 2023

Łazik Kalman AGH Space Systems

9. edycja zawodów robotyki kosmicznej European Rover Challenge zakończyła się zwycięstwem polskiego zespołu AGH Space Systems, który najlepiej sprostał wyśrubowanym wymaganiom jury. Drugie i trzecie miejsce przypadły szwajcarskim drużynom FHNW Rover Team oraz EPFL Xplore. Tuż za podium uplasowała się warszawska drużyna SKA Robotics z łazikiem Sirius II.

W finale zawodów European Rover Challenge, które odbywały się w Kielcach w dniach 15-17 września 2023 r., brało udział 35 najlepszych na świecie drużyn akademickich z prawie wszystkich kontynentów. Tegoroczna edycja odbyła się w dwóch formułach: 20 drużyn rywalizowało stacjonarnie, a 15 stanęło w szranki łącząc się zdalnie z najdalszych zakątków globu. Konkurencje odbywały się na torze, którego powierzchnia inspirowana była fragmentem marsjańskiego krajobrazu, a drużyny musiały sprostać wyzwaniom stawianym inżynierom prawdziwych misji marsjańskich. Po raz pierwszy uczestnicy zawodów przeszli proces certyfikacji potwierdzający ich wiedzę i kompetencje.  Zadania przygotowane przez organizatorów sprawiły w tym roku drużynom niemałe trudności. Zagadka geologiczna okazała się na tyle skomplikowana, że tylko kilka drużyn zdołało ją rozwikłać. Z kolei ukształtowanie terenu powodowało trudności w poruszaniu się łazików, co miało duży wpływ na osiągnięte przez nich wyniki.  

Pierwsze miejsca w zawodach zajęły: AGH Space Systems (w formule stacjonarnej) oraz Makercie z Holandii (w formule zdalnej). Na kolejnych pozycjach w formule stacjonarnej uplasowały się szwajcarskie drużyny: FHNW Rover Team oraz EPFL Xplore, a w formule zdalnej: DJS Antariksh z Indii oraz Project Red z Włoch.

Pełna lista nagrodzonych drużyn ERC 2023 prezentuje się następująco:

FORMUŁA STACJONARNA

  • I miejsce ERC: AGH Space Systems, Polska
  • II miejsce ERC:  FHNW Rover Team, Szwajcaria
  • III miejsce ERC: EPFL Xplore, Szwajcaria
     

FORMUŁA ZDALNA

  • I miejsce ERC (formuła zdalna) – Makercie, Holandia
  • II miejsce ERC (formuła zdalna) – DJS Antariksh, Indie
  • III miejsce ERC (formuła zdalna) – ProjectRED, Włochy
     

Organizatorzy przyznali także wyróżnienia w kategoriach: Navigation, Maintenance, Science, Collection & Probing oraz Presentation. Wyróżnienie w kategorii "Navigation" (formuła stacjonarna) otrzymał zespół AGH Space Systems, Polska. Pozostałe wyróżnienia można zobaczyć na stronie organizatora ERC 2023.

Poza samym uczestnictwem w wyjątkowym projekcie kosmicznym, członkowie drużyn akademickich po raz pierwszy mogli zdobyć także formalny certyfikat w ramach programu „ERC Space & Robotics Industry Standard Practice Programme”, potwierdzający kompetencje w poszczególnych obszarach naukowo-technologicznych. Dzięki niemu każdy z członków startującego zespołu mógł otrzymać dokument poświadczający jego wiedzę i doświadczenie. Podobnie jak inne certyfikaty z branży kosmicznej, dokument ERC stał się formalnym potwierdzeniem merytorycznego wkładu uczestnika w budowę łazika, a także jego zaangażowania w projekt.

Odwiedzający 9. edycję ERC, poza trwającymi do samego końca emocjami towarzyszącymi zawodom, mogli doświadczyć przygotowanych przez wystawców warsztatów edukacyjnych, eksperymentów naukowych oraz zanurzyć się w interakcji z robotami i technologiami kosmicznymi. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się spotkania ze Sławoszem Uznańskim, astronautą projektowym Europejskiej Agencji Kosmicznej i Robertem Zubrinem, adwokatem eksploracji Marsa. Najmłodsi goście poznawali Układ Słoneczny i dowiadywali się, gdzie we Wszechświecie może istnieć życie.

Więcej o European Rover Challenge można znaleźć na stronie.

Foto: Marsyard w Kielcach

Źródło: PlanetParners

Oprac. Paweł Z. Grochowalski

Reklama