Przejdź do treści

Jubileuszowe zawody ERC po raz pierwszy w Krakowie

Zawody ERC 2024

W dniach 6-8 września 2024 r. odbędą się  European Rover Challenge  (ERC) czyli Międzynarodowe Zawody Robotów Marsjańskich. Jubileuszowa X edycja zawodów po raz pierwszy zagości w królewskim mieście Krakowie, a kosmiczne zmagania będą odbywały się  na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej. Głównym organizatorem ERC jest Europejska Fundacja Kosmiczna.

ERC to prestiżowe wydarzenie kosmiczno-robotyczne, odbywające się w Polsce już od 10 lat. To połączenie zawodów robotów marsjańskich z udziałem najlepszych drużyn akademickich z całego świata, konferencji branżowej oraz strefy pokazów naukowych i technologicznych. Konkurencje w zawodach ERC odwzorowują wyzwania z jakimi mierzą się łaziki na Marsie i Księżycu. Zespoły są bacznie obserwowane przez przedstawicieli światowych agencji kosmicznych (jak NASA, ESA, DLR czy POLSA) oraz ekspertów, którzy na zaproszenie organizatorów odwiedzają wydarzenie i dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Zawody ERC rozgrywane są na specjalnym torze marsjańskim. Jest to unikalna, zaprojektowana przez geologów planetarnych z Polskiej Akademii Nauk, instalacja inspirowana wybranym fragmentem Czerwonej Planety.

„Na naszym Marsyardzie odwzorowujemy procesy, które kształtują krajobraz Marsa: tworzymy złożoną geologiczną łamigłówkę składającą się z licznych kraterów uderzeniowych, wydm, suchych dolin rzecznych i różnych form wulkanicznych, którą niewiele osób potrafi rozwiązać”. – wyjaśnia dr Anna Łosiak, ERC Chief Science Officer / Inst. Nauk Geologicznych PAN.

Skład sędziowski ERC składa się z ekspertów z branży kosmicznej z takich organizacji jak m.in. Stowarzyszenie Polskich Profesjonalistów Sektora Kosmicznego, Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego, Mars Society Polska oraz międzynarodowych podmiotów komercyjnych.

„Naszym głównym celem jest stworzenie interesujących i wymagających zadań dla zespołów i zapewnienie, aby ich realizacja odbywała się zgodnie ze standardowymi procesami zaczerpniętymi z branż R&D. Jesteśmy pewni, że tylko dzięki takiemu podejściu uczestnicy ERC będą gotowi do podjęcia wyzwań zawodowych w branży kosmicznej od razu po skończeniu studiów”. – tłumaczy Marcin Wygachiewicz, ERC Head of Jury / PSPA.

Podczas ERC odbywa się również branżowa konferencja, podczas której czołowi eksperci sektora kosmicznego, astronauci i naukowcy rozmawiają o kosmosie i jego wpływie na naszą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Program wydarzenia obejmuje debaty na temat przyszłości ludzkiego osadnictwa na Księżycu i Marsie, projektów i misji na Srebrnym Globie opracowywanych przez NASA i ESA w nadchodzących latach, a także ważnych tematów związanych ze zrównoważonym rozwojem i komercjalizacją. W tym roku wydarzeniu będzie również towarzyszyć Gala X-lecia European Rover Challenge z udziałem gości specjalnych z całego świata.

„Z dużą niecierpliwością czekamy na wrzesień. Będziemy gospodarzem wyjątkowych Międzynarodowych Zawodów Robotów Marsjańskich. Ogromnie nas cieszy fakt, że nasza infrastruktura, w tym Centrum Technologii Kosmicznych, zaplecze naukowe, badawcze pozwala przeprowadzić w AGH tak duże wydarzenie”. – podsumowuje prof. Jerzy Lis, Rektor AGH w Krakowie.

Czego możemy spodziewać się  na tegorocznej edycji zawodów:

  • Wydarzeniu będzie towarzyszyć specjalna Gala X-lecia ERC
  • Podczas zawodów zostanie rozegrana specjalna konkurencja M.E.R.M.A.I.D.
  • W wydarzeniu udział już potwierdzili m.in. przedstawiciele NASA, ESA, Agencji Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego czy Niemieckiej Agencji Kosmicznej DLR.

Szczegółowe informacje dotyczące Międzynarodowych Zawodów Robotów Marsjańskich dostępne są na stronie.

O ERC

Od 2014 roku odbyło się już dziewięć edycji wydarzenia, które śledziło na miejscu i w sieci ponad milion osób. ERC odwiedzane jest przez dziesiątki tysięcy pasjonatów kosmosu i technologii, profesjonalistów sektora kosmicznego i rodziny z dziećmi. Dzięki internetowej transmisji wydarzenie śledzi również widownia za granicą. Projekt finansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.

O Europejskiej Fundacji Kosmicznej

Głównym organizatorem ERC jest Europejska Fundacja Kosmiczna – wielokrotnie nagradzana organizacja, wspierająca inicjatywy stawiające na pierwszym miejscu przyszłość nowego pokolenia, opartą na naukach STEAM i technologiach kosmicznych. Poza European Rover Challenge, zespół Fundacji zajmuje się prowadzeniem warsztatów i akcji edukacyjnych w polskich szkołach (np. Mars Colony Hackathon, „Skąd wiemy, że zmienia się klimat?”). W 2023 roku Fundacja, jako jedyny podmiot z Europy, znalazła się na liście zwycięzców prestiżowej nagrody Global E-STEM Award przyznawanej przez Pratt & Whitney oraz Północnoamerykańskie Stowarzyszenie Edukacji Ekologicznej (NAAEE).

Źródło: PlanetPartners

Opracował: Paweł Z. Grochowalski

Reklama