Przejdź do treści

W Kielcach rozpoczęły się zawody łazików marsjańskich

ERC 2023 - rozgrzewka

Od 15 do 17 września można w Kielcach śledzić zmagania najlepszych zespołów studenckich budujących tzw. łaziki marsjańskie, a także skorzystać z licznych atrakcji przygotowanych przez kilkudziesięciu wystawców. Urania jest patronem medialnym wydarzenia.

Najlepsze łaziki z całego świata, rakiety, obserwacje Słońca, spotkanie z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim, goście z NASA i światowych agencji kosmicznych, a nawet degustacja kosmicznych potraw. To tylko kilka z licznych atrakcji jakie czekają na widzów międzynarodowego wydarzenia European Rover Challenge. Przez trzy dni Kielce staną się prawdziwą kosmiczną stolicą Europy.

Na specjalnie zaprojektowanym torze marsjańskim zmierzy się 25 drużyn z 12 krajów. Zawody łazików marsjańskich odbędą się na terenie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Towarzyszą im różne atrakcje w Strefie Inspiracji, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci (wstęp bezpłatny). Wydarzenie jest także transmitowane online.

Transmisja z drugiego dnia European Rover Challenge:

 

Mars, Księżyc i  Ziemia

Każdy z kolejnych dni ERC 2023 będzie poświęcony innemu zagadnieniu. W piątek uczestnicy przenieśli się się na Marsa – aby spotkać dr. Robert Zubrina, światowej sławy eksperta ds. Marsa i założyciela The Mars Society. Będzie także okazja do porozmawiania z szefem polskiego inkubatora biznesowego Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA BIC Poland), aby dowiedzieć się jakie możliwości finansowe czekają na startupy i osoby z pomysłami na wykorzystanie technologii kosmicznych.

W sobotę, podczas „Artemis Day”, tematem jest powrót człowieka na Księżyc. Specjaliści w zakresie kosmicznych technologii skupiają się na tym wyzwaniu, pozyskaniu zasobów księżycowych oraz wykorzystaniu go jako platformy startowej dla dalekich misji kosmicznych. Z kolei w niedzielę ERC powróci na Ziemię, a zaproszeni goście będą rozmawiać o wykorzystaniu danych satelitarnych, o tym jak chronić naszą planetę dzięki technologiom kosmicznym oraz o ich roli w codziennym życiu każdego z nas.

Polski astronauta i inni eksperci

Będą też eksperci od technologii kosmicznych. Publiczność może przyciągnąć w szczególności okazja do zobaczenia polskiego astronauty, Sławosza Uznańskiego, który niedawno zaczął szkolenie w Europejskiej Agencji Kosmicznej i według zapowiedzi ma polecieć na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Spośród zagranicznych specjalistów będzie okazja spotkać Lesa Johnsona, fizyka, nagradzanego autora książek science-fiction i inżyniera NASA, Sheli Brunswick, dyrektorkę operacyjną Space Foundation, Alessandro Golkara, specjalistę od Nanosatelitów
i Konstelacji Satelitarnych oraz profesora na Uniwersytecie Technicznym w Monachium, Jamesa Skinnera, geologa NASA, tworzącego mapy innych planet, Raphaela Roettgena, E2MC Ventures, funduszu venture capital wspierającego firmy z sektora kosmicznego. Wśród gości ERC spotkamy także dr Annę Burzykowską zarządzająca w ESA infrastrukturą Programu Obserwacji Ziemi Copernicus oraz popularyzatorów nauki: dr. Tomasza Rożka i Piotra Koska ze znakomitego kanału Astrofaza. Pełną listę tegorocznych ekspertów można znaleźć na stronie roverchallenge.eu.

Inne atrakcje

Odwiedzający Strefę Inspiracji będą mogli doświadczyć nowinek kosmicznych i robotycznych z całego świata: spróbować kosmicznego jedzenia, sterować robotem i pilotować drona, zobaczyć roboty z klocków LEGO, zaprojektować satelitę wielkości puszki po napoju, przeprowadzić obserwacje Słońca i nocnego nieba, a także dowiedzieć się, gdzie w Układzie Słonecznym może istnieć życie i skorzystać z kina plenerowego. Na najmłodszych widzów czekają liczne konkursy i warsztaty, a miłośnicy fotografii będą mogli podziwiać wystawę sztuki inspirowanej filmami i literaturą science-fiction. Startupy, zespoły i osoby chcące rozpocząć własną działalność gospodarczą będą mogą zapytać o możliwości wsparcia w inkubatorze w ESA BIC Polska.

Kto organizuje

Organizatorem Międzynarodowych Zawodów Łazików Marsjańskich (European Rover Challenge, ERC) jest European Space Foundation, współorganizatorami Politechnika Świętokrzyska i Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Miasto Kielce ponownie pełni rolę Miasta Gospodarza wydarzenia. Są tez liczni partnerzy: Mars Society Polska, ESA BIC Poland / Agencję Rozwoju Przemysłu. Politechnikę Poznańską, Stowarzyszenie Polskich Profesjonalistów Sektora Kosmicznego PSPA, Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego, Pyramid Games, Pokojowy Patrol, a także amerykańska korporacja Mathworks oraz RedWire, a także wielu patronów medialnych, w tym "Urania - Postępy Astronomii". Wydarzenie odbywa się pod stałym patronatem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) oraz Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA). Projekt dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.

Więcej informacji:

 

Opracowanie: Krzysztof Czart

Źródło: ERC

 

Na zdjęciu:

Rozgrzewka jednej z drużyn przed zawodami studenckich łazików marsjańskich w Kielcach. Źródło: ERC.

 

Reklama