Przejdź do treści

Czterech astronautów dociera do stacji ISS po udanym locie SpaceX Crew-6

start falcon 9

2 marca w stronę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej poleciał statek Crew Dragon firmy SpaceX z czteroosobową załogą. Misja Crew-6 to już 6. lot załogowy firmy SpaceX do stacji w ramach kontraktu z NASA na dostawę załóg.

Załogowy start został przeprowadzony 2 marca 2023 r. z kosmodromu Cape Canaveral na Florydzie. Rakieta Falcon 9 została wystrzelona o 6.34 rano czasu polskiego z wyrzutni SLC-39A. Wszystkie fazy lotu przebiegły pomyślnie. Niecałe 12 minut od startu statek Crew Dragon “Endeavour” z astronautami oddzielił się od drugiego stopnia rakiety. Statek serią manewrów orbitalnych zsynchronizował się z orbitą stacji i w piątek 3 marca zadokował do portu w amerykańskim module Harmony.

W misji Crew-6 wykorzystano używaną kapsułę Crew Dragon “Endeavour” o numerze seryjnym C206. To jest już jej 4. lot kosmiczny. W statku podróżowali do stacji ISS astronauci demonstracyjnej misji Demo-2 w 2020 r., a potem załogi misji Crew-2 (2021) i Axiom-1 (2022).

Wyjątkowo jak na firmę SpaceX tym razem skorzystano z nowego egzemplarza dolnego stopnia rakiety Falcon 9. Człon o oznaczeniu B1078 debiutował w tym locie. Po poprawnym rozpędzeniu systemu oddzielił się od reszty rakiety i powrócił na Ziemię, lądując miękko na autonomicznej barce JRTI na Oceanie Atlantyckim, by być ponownie wykorzystanym w kolejnych misjach.


O misji Crew-6

Firma SpaceX realizuje dla agencji NASA komercyjny kontrakt na wymianę załóg Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Crew-6 to już 6. taka misja. Jej skład jest bardzo międzynarodowy, bo do stacji poleciało dwóch Amerykanów, astronauta ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Rosjanin.

img
Astronauci misji Crew-6 w kapsule Crew Dragon "Endeavour" przed startem. Od lewej: Andrej Fiedajew, Warren Hoburg, Stephen Bowen i Sultan al Neyadi. Źródło: NASA.

Stephen Bowen (USA) - dowódca misji. Emerytowany kapitan Marynarki Wojennej USA z Cohasset w stanie Massachusetts. Ukończył stopień inżyniera elektrotechniki w Akademii Morskiej w Annapolis oraz później stopień magistra inżynierii morskiej w MIT. W Marynarce służył na łodziach podwodnych.

Na astronautę został wybrany w 2000 r. Będzie to już jego 4. lot kosmiczny, Bowen brał wcześniej udział w trzech misjach wahadłowcowych do stacji ISS: STS-126, STS-132 i STS-133.

Warren Hoburg (USA) - pilot misji. Naukowiec z Pittsburga. Zdobył dyplom inżyniera lotniczego i kosmonautyki w MIT, a potem obronił doktorat z elektrotechniki i informatyki na UC Berkeley. Przewodniczył grupie badawczej na MIT, specjalizującej się w opracowywaniu efektywnych metod projektowania systemów inżynieryjnych.

Na astronautę NASA został wybrany w 2017 r. Będzie to jego pierwsza misja kosmiczna.

Sultan al Neyadi (ZEA) - specjalista misji. Inżynier elektroniki i telekomunikacji z Uniwersytetu Brighton. Tytuł magistra i później doktorat uzyskał z bezpieczeństwa sieci na Uniwersytecie Griffith w Australii.

Sultan to członek pierwszego naboru astronautów Zjednoczonych Emiratów Arabskich w 2018 r., w którym został wybrany wraz z Hazzą al Mansourim. Hazza poleciał jako pierwszy przedstawiciel z ZEA w 2019 r. Al Neyadi jest drugi i jednocześnie pierwszy z tego kraju, który spędzi na pokładzie ISS pół roku, a więc pełnoprawną długą ekspedycję.

Andrej Fiedajew (Rosja) - specjalista misji. Inżynier transportu lotniczego, żołnierz Sił Powietrznych Rosji. Na astronautę wybrany w 2012 r. Jest to jego pierwsza misja kosmiczna.


Podsumowanie

Crew-6 to pierwsza kosmiczna misja załogowa na świecie w 2023 roku. Wcześniej pod koniec lutego do stacji ISS poleciał też załogowy statek Sojuz MS-23, ale bez astronautów na pokładzie. Celem misji była wymiana statku z uszkodzonym Sojuzem MS-22, w którym wyciek chłodziwa spowodował, że nie nadawał się on do sprowadzenia na Ziemię astronautów, którzy przylecieli nim w 2022 r. Misja dwóch Rosjan i jednego Amerykanina przedłuży się z tego powodu do drugiej połowy 2023 r.

Firma SpaceX nie zwalnia tempa startów rakiet. Już w piątek 3 marca z kosmodromu Vandenberg na zachodnim wybrzeżu USA powinna polecieć kolejna rakieta Falcon 9 z zestawem satelitów Starlink.

 

 

 

Na podstawie: NASA/SpaceX/JAXA

Opracował: Rafał Grabiański

 

Na zdjęciu tytułowym: Rakieta Falcon 9 startująca w misji Crew-6 do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Źródło: NASA/Joel Kowsky.

 

Reklama