Przejdź do treści

Dwa nowe opowiadania SF na Portalu

Maszyna do pisania

Zapraszamy do przeczytania dwóch opowiadań science-fiction nadesłanych na konkurs literacki Uranii „Fantasia Copernicana”, które pojawiły się niedawno na Portalu w dziale „Fantastyka naukowa” oraz do zapoznania się z postaciami Autorek!

 

Tajemnica Mistrza

Tajemnica Mistrza” to opowiadanie autorstwa Joanny Traczewskiej-Turyk. Pani Joanna jest z wykształcenia socjolożką, choć, jak sama pisze, jej zainteresowania kierują się bardziej w stronę psychologii. W wolnych chwilach praktykuje jogę oraz pisze i maluje. Zajmuje się szeroko pojętą twórczością, bardzo często wspólnie z dwojgiem swoich wspaniałych dzieci. Lubi podróże dalekie i bliskie, a także czas spędzony na łonie przyrody. Jest uzależniona od czytania dobrych książek. 

Joanna Traczewska-Turyk

Na zdjęciu: Joanna Traczewska-Turyk, autorka opowiadania Tajemnica Mistrza. Źródło: zbiory własne Autorki.

 

Oto, co Autorka pisze o swojej inspiracji:

W moim opowiadaniu nawiązuję do okresu, w którym Kopernik studiował prawo na Uniwersytecie w Bolonii. Na tym samym uniwersytecie studiował również jego przyjaciel Aleksander Sculteti. Informacja o tym, aby obaj studiowali w Bolonii w tym samym czasie, nie znalazła nigdzie potwierdzenia, lecz jest to zapewne historia bardzo prawdopodobna. Faktem jest również, że Sculteti został obłożony klątwą za herezje. W moim opowiadaniu herezjami tymi jest wyznanie katarów, którzy według źródeł historycznych zginęli ponad dwieście lat przed urodzeniem Kopernika. Ale kto wie, może rzeczywiście zeszli do podziemia i obecnie żyją wśród nas wyznawcy tej dawnej religii? 

 

Mikołaj T.

Mikołaj T.” to opowiadanie autorstwa Joanny Zielińskiej-Król. Pani Joanna jest nauczycielką przyrody i biologii. Zna dobrze problemy dzieci i młodzieży, a swoim opowiadaniem, które jest skierowane do uczniów, pragnie przybliżyć im literaturę popularno-naukową.

Pani Joanna ma już na swoim koncie sukcesy literackie. Jej opowiadanie pt. „Radom mojej mamy” zostało wyróżnione w konkursie  na opowiadanie inspirowane Radomiem „Radom opowiedziany na nowo”.

Herbata ziołowa z pokrzywy

Źródło zdjęcia: Mareefe@PxHere

 

Dodała: Joanna Molenda-Żakowicz

 

Zdjęcie ilustracyjne: Luke Lung@Unsplash

Reklama