Nadeszła gorąca majówka, a z nią kolejne opowiadania science-fiction, które zostały umieszczone na portalu Uranii w dziale „Fantastyka naukowa”. Zapraszamy do lektury tych prac oraz do zapoznania się z postaciami Autorów. Zachęcamy również do nadsyłania własnych prac na konkurs literacki Uranii Nowe Dzienniki Gwiazdowe.
Obłok Alfa
„Obłok Alfa” to opowiadanie nadesłane na konkurs literacki Uranii Nowe Dzienniki Gwiazdowe przez Michała Paszkowskiego. Opowiadanie to ukazało się drukiem w niedawno wydanym numerze czasopisma Urania (Urania 2024/2), a teraz można przeczytać je również na portalu internetowym Uranii.
Na zdjęciu: Michał Paszkowski, autor opowiadania „Obłok Alfa”. Źródło: zbiory własne Autora.
Dla Michała Paszkowskiego inspiracją do napisania opowiadania „Obłok Alfa” były badania prof. Romualda Tylendy z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN zaprezentowane w 38 odcinku Urania TV pt. „Czerwone nowe i echo świetlne”, badania prowadzone przez Michała Drahusa i Piotra Guzika z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, dotyczące międzygwiezdnej komety C/2019 Q4 (Borisov), opisane na portalu Uranii w artykułach pt. „Polacy wykryli nikiel w atmosferze międzygwiazdowej komety 2I/Borisov” i „Polacy badają kolejny obiekt spoza Układu Słonecznego” oraz artykuł pt. „Czy Wszechświat organizuje się niczym sieć neuronowa?”, który również można przeczytać na portalu Uranii.
Urodziłem się w czasach, w których ulice, domy, gazety a nawet zabawki występowały najczęściej w buro-szarych kolorach. Pamiętam, że jako dziecko ciągnąłem do wszystkiego co odróżniało się choć trochę od brudnawej rzeczywistości. To poszukiwanie tego co niezwykłe pozostało mi do dziś. Teraz, kiedy na każdym kroku krzyczą do nas ekrany „z paletą szesnastu milionów kolorów”, tym co rozbudza mój umysł jest muzyka, wykłady popularnonaukowe czy poszukiwanie ciekawych pomysłów w twórczości fantastyczno-naukowej – mówi Michał Paszkowski.
Z wykształcenia jestem ekonomistą, ale kolejne podejmowane przeze mnie studia dotyczyły różnych obszarów psychologii. Fascynuje mnie świadomość i to co kryje się za jej horyzontem. Pociąga mnie to co na granicach naszych możliwości poznawczych.
Jestem również autorem książki wydanej przez wydawnictwo DIFIN pt. „Odkryj w sobie kreatywność”.
Collegium Advena
„Collegium Advena” to opowiadanie nadesłane na konkurs literacki Uranii Fantasia Copernicana przez Wojciecha Sikorskiego. Wojciech Sikorski to inżynier energetyk mocno zainteresowany szeroko pojętą fantastyką, a szczególnie literaturą grozy. W wolnych chwilach, choć, jak sam przyznaje, takich podczas wychowywania dziecka jest niewiele, twórca bloga Gildia Tajemnic (tu link do bloga), autor licznych artykułów naukowych, stolarz–amator, numizmatyk. Od pewnego czasu pracuje również nad własną powieścią z pogranicza horroru i science fiction.
Na zdjęciu: Wojciech Sikorski, autor opowiadania „Collegium Advena”. Źródło: zbiory własne Autora.
Dla Wojciecha Sikorskiego inspiracją do napisania tej pracy była sama postać Mikołaja Kopernika oraz fakt, że jego zainteresowania obejmowały wiele dziedzin nauki. Mikołaj Kopernik korespondował z licznymi myślicielami swoich czasów, toteż w przypadku powstania niezwykle istotnej sprawy, takiej, o której mowa w tekście opowiadania, bez wątpienia doszłoby do spotkania wszystkich uczonych w jednym miejscu. W opowiadaniu Collegium Advena tym miejscem jest Padwa – Uniwersytet, w którym Mikołaj Kopernik kształcił się głównie w zakresie prawa, jednak interesował się tu również matematyką, astronomią i medycyną. To tutaj poznał osobiście wielu z uczonych swej epoki. Uczelnia ta znajduje się także w dogodnej odległości dla poszczególnych wymienionych naukowców. W tekście pojawiają się też wzmianki odnośnie tego, jak poszczególni myśliciele nastawieni byli do przejścia z geocentryzmu na heliocentryzm.
Chronos
„Chronos” to opowiadanie nadesłane na konkurs literacki Uranii Fantasia Copernicana przez Karola Piotra Stachurę. W swoim opowiadaniu Autor zgłębia hipotetyczny scenariusz, w którym „De revolutionibus orbium coelestium” Mikołaja Kopernika ukazuje się wcześniej niż w rzeczywistości, koncentrując się na dwóch kluczowych pytaniach: jak wcześniejsza publikacja teorii heliocentrycznej mogłaby zmienić bieg historii i co mogło przyczynić się do decyzji o wydaniu dzieła dopiero po śmierci Kopernika.
Znaczący dla mnie był fakt, że Kopernik, jak się przypuszcza, opóźnił publikację swojej tezy ze względu na obawy przed reakcją autorytetów kościelnych. Ta myśl stała się punktem wyjścia do tworzenia mojej narracji – mówi Karol Piotr Stachura.
Na zdjęciu: Karol Piotr Stachura, autor opowiadania „Chronos”. Zbiory własne Autora.
Zajmując się na co dzień dyrekcją artystyczną i marketingiem, odnajduję radość w tworzeniu i kształtowaniu świata wokół mnie - mówi Autor opowiadania „Chronos”. Moje zainteresowania sięgają daleko poza moją profesjonalną działalność, rozciągając się na tak fascynujące dziedziny jak astronomia i fizyka kwantowa, które zaspokajają moją ciekawość Wszechświata i jego nieodgadnionych tajemnic. Inspiracją dla moich wartości i podejścia do życia są teksty C.S. Lewisa, których głębia i perspektywa na ludzką naturę i wiarę nigdy nie przestają mnie zadziwiać.
Pisanie jest dla mnie nie tylko formą wyrazu osobistego, ale także ogromną radością i sposobem na eksplorację nieskończonych możliwości ludzkiej wyobraźni. Moje teksty, choć zróżnicowane, często nawiązują do zainteresowań naukowych, a także odzwierciedlają głębokie przemyślenia na temat ludzkiej egzystencji, wpisując się w szerokie spektrum literackie od fantastyki po głęboko filozoficzne rozważania.
Nienaturalny 2030
„Nienaturalny 2030” to opowiadanie nadesłane na konkurs literacki Uranii Fantasia Copernicana przez Piotra Marka Zbroszczyka, dla którego inspiracją było samo to jak wybitnym człowiekiem był Mikołaj Kopernik, to jak podważył słowo opresyjnego wtedy kościoła katolickiego, a także jego odkrycie, że to Ziemia obiega Słońce, a nie na odwrót.
Na zdjęciu: Piotr Marek Zbroszczyk, autor opowiadania „Nienaturalny 2030”. Zbiory własne Autora.
Piotr Marek Zbroszczyk to uczeń prywatnego technikum. Uczęszcza do drugiej klasy o profilu programistycznym, a w swojej nauce korzysta z możliwości dodatkowego kształcenia zawodowego oferowanych przez Unię Europejską, takich jak możliwość wyjazdu na dwutygodniowe praktyki zawodowe w Atenach. Piotr biegle mówi w języku angielskim i obecnie uczy się języka włoskiego.
Do moich zainteresowań należą podróże. Sama jazda sprawia mi ogromną przyjemność, a do tego dochodzi frajda ze zwiedzania miejsc, do których się udaję. Bardzo lubię zwiedzać świat i w przyszłości planuję odwiedzić jak najwięcej ikonicznych miejsc na świecie. Moje top-3 przedmioty szkolne to język polski, historia i język angielski – mówi Piotr Marek Zbroszczyk.
Zapraszamy do czytania opowiadań!
Dodała: Joanna Molenda-Żakowicz
Ilustracja: PxHere, CC0 Domena publiczna.