Już w poniedziałek Konferencja „Kopernik na Ziemi Lubawskiej”

Kopernik na Ziemi Lubawskiej

W poniedziałek 29 maja 2023 r. o godzinie 9.30 w Lubawskim Centrum Aktywności Społecznej rozpocznie się Międzynarodowa Konferencja „Kopernik na Ziemi Lubawskiej”.

Na wydarzenie zapraszają Fundacja Nicolaus Copernicus, Instytut Historii Nauki PAN, Burmistrz Miasta Lubawa, a także Urania – Postępy Astronomii. Co ważne, cała Konferencja dostępna będzie także w formie transmisji w internecie.

Fundacja Nicolaus Copernicus od 9 lat organizuje konferencje, których celem jest upowszechnianie wiedzy dotyczącej działalności Mikołaja Kopernika, najbardziej znanego na świecie Polaka, a także jego dziedzictwa. Gośćmi spotkania są najwybitniejsi na świecie eksperci w zakresie historii nauki oraz samej postaci polskiego astronoma. W Roku Mikołaja Kopernika w sposób szczególny będziemy celebrować 550 rocznicę urodzin wielkiego astronoma. Wydarzenie relacjonowane będzie również „na żywo” na antenie TVP Nauka.

Konferencja upamiętnia pobyt Mikołaja Kopernika w Lubawie w 1539 r. Podczas kilkumiesięcznej wizyty astronoma na lubawskim zamku, został on namówiony przez swoich przyjaciół: biskupa chełmińskiego Tiedemanna Giesego oraz Jerzego Joachima Retyka, późniejszego swojego ucznia, do opublikowania drukiem swojej rewolucyjnej teorii heliocentrycznej (De revolutionibus, 1543, Norymberga). W Lubawie powstało też omówienie popularnonaukowe teorii heliocentrycznej Kopernika. W 1540 r. Retyk opublikował je w Gdańsku w niewielkiej książeczce Narratio prima, Relacja pierwsza z ksiąg O obrotach Mikołaja Kopernika.

Program wydarzenia

• Otwarcie konferencji. Moderatorzy: prof. Jarosław Włodarczyk, Robert Szaj, Michał Juszczakiewicz
  • Wystąpienia Burmistrza Lubawy Macieja Radtke, Prezesa Fundacji Nicolaus Copernicus, Dyrektora TVP Nauka
  • Prof. André Goddu, Stonehill College, USA: Z Torunia do Bolonii. Edukacja astronoma u schyłku średniowiecza
  • Prof. Gerd Graẞhoff, Uniwersytet Humboldta w Berlinie: Dlaczego Kopernik poruszył Ziemię?
  • Prof. Jarosław Włodarczyk, Instytut Historii Nauki PAN w Warszawie: Astronomia Mikołaja Kopernika – bardzo krótkie wprowadzenie
  • Dr Jerzy Sikorski: Mikołaj Kopernik na Ziemi Lubawskiej
  • Dr Maciej Jasiński, Instytut Historii Nauki PAN w Warszawie: Kopernik w polskiej poezji XVII wieku
  • Dr Barbara Bienias, Instytut Historii Nauki PAN w Warszawie: Mikołaj Kopernik w epoce oświecenia, czyli jak tworzy się mit narodowy
  • Robert Szaj, TVP Nauka: Mikołaj Kopernik na antenie TVP Nauka
  • Michał Juszczakiewicz: Mikołaj Kopernik w filmie dokumentalnym

Miejsce i czas

Lubawskie Centrum Aktywności Społecznej
ul. Biskupów Chełmińskich 1, 14-260 Lubawa

29 maja 2023 r. godzina 9.30

Prosimy o potwierdzenie udziału do 26 maja 2023 r.
Tel. +48 537 693 621, copernicus@ekoprussia.home.pl

Strona konferencji