Przejdź do treści

Odsłonięte żyły mineralne u zbocza Mount Sharp

Powyższe zdjęcie wykonane kamerą Mastcam zainstalowaną na maszcie marsjańskiego łazika Curiosity przedstawia obszar pokryty siecią wyraźnych żył mineralnych tuż u krawędzi zbocza na niższych obszarach wzgórza Mount Sharp.

W marcu 2015 roku naukowcy wykorzystali łazik do zbadania struktury i składu przecinających się żył w miejscu nazwanym "Garden City" przedstawionym po środku tego zdjęcia. Dla geologów takie zgrupowanie żył stanowi trójwymiarowe odsłonięcie zmineralizowanych pęknięć w regionie geologicznym zwanym sekcją Pahrump. Łazik Curiosity spędził kilka miesięcy na badaniu różnych punktów sekcji Pahrump poniżej miejsca przedstawionego na zdjęciu, zanim dotarł do Garden City.

Żyły mineralne tego typu powstają w miejscach, w których płyny przepływają przez pęknięcia w skałach. W ten sposób na krawędziach pękniecie odkładają się osady mineralne i wpływają na skład chemiczny otaczających je skał. W tym przypadku żyły były bardziej odporne na erozję niż otaczająca je skała macierzysta.

Zdjęcia składające się na mozaikę przedstawioną powyżej wykonane zostały lewą kamerą zainstalowaną na szczycie masztu łazika Curiosity w dniu 27 marca 2015 roku podczas 938. marsjańskiego dnia (sol) pracy łazika na Marsie. Barwy na zdjęciu zostały dobrane tak jak wyglądałyby w ciągu dnia w ziemskich warunkach oświetleniowych.

Gdy naukowcy analizowali dane obserwacyjne żył przesłane przez łazik Curiosity, zespół ChemCam właśnie kończył najobszerniejszą aktualizację zestawu narzędzi do analizy danych od czasu wylądowania łazika na Marsie w sierpniu 2012 roku. W ramach aktualizacji potrojono - do ponad 350 - liczbę próbek geochemicznych zbadanych za pomocą testowej wersji instrumentu ChemCam. Dzięki temu poprawiła się zdolność interpretacji danych - instrument tym samym potrafi odróżnić szerszą paletę związków stanowiących skład skał marsjańskich.

Garden City znajduje się nieco wyżej od Wzgórz Pahrump, które łazik Curiosity badał przez sześć miesięcy po dotarciu do podstawy Mount Sharp we wrześniu 2014 roku.

Kamerę Mastcam skonstruował i obsługuje zespół z Malin Space Science Systems w San Diego.

Więcej informacji:


Źródło: JPL / NASA

Reklama