Przejdź do treści

Plany ESA na rok 2024

Rakieta Vega-C na stanowisku startowym. (ESA)

Europejska Agencja Kosmiczna ma wiele planów na 2024 rok. W styczniu astronauta projektu ESA Marcus Wandt wyruszy w swoją pierwszą misję na Międzynarodową Stację Kosmiczną. W kwietniu ESA będzie nadzorować wystrzelenie dwóch satelitów nawigacyjnych Galileo przez SpaceX.

W czerwcu i lipcu agencja zaprezentuje swoje najnowsze misje naukowe i eksploracyjne na targach ILA International Airshow w Berlinie i Farnborough International Airshow w Wielkiej Brytanii. Wystrzelona zostanie również misja obrony planetarnej Hera i jej satelita obserwacji Ziemi EarthCARE (Cloud, Aerosol and Radiation Explorer). Jednak najważniejszym wydarzeniem 2024 roku ma być odzyskanie niezależnego europejskiego dostępu do przestrzeni kosmicznej poprzez długo oczekiwany inauguracyjny lot rakiety Ariane 6 i powrót do eksploatacji rakiety Vega-C.

Poniższa lista to krótki przegląd kluczowych wydarzeń w agendzie ESA. Należy pamiętać, że daty mogą ulec zmianie. ESA przekaże dokładne informacje o terminach w miarę zbliżania się konkretnych wydarzeń.

Połowa stycznia

Axiom-3 i start misji Muninn. Członek rezerwy astronautów ESA i astronauta projektu przygotowuje się już do swojej pierwszej misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Będzie tam pełnił funkcję specjalisty misji Axiom-3, wspieranej przez ESA i Szwedzką Narodową Agencję Kosmiczną. Misja o nazwie Muninn potrwa do 14 dni, podczas których Marcus weźmie udział w badaniach mikrograwitacji i działalności edukacyjnej. Dostępne jest nagranie z niedawnej konferencji prasowej Marcusa. Jego kosmiczną podróż można obserwować na blogu ESA Exploration, X i Instagramie.  

Koniec lutego

Astronauta ESA Andreas Mogensen wróci z ISS. Mogensen, szósty europejski dowódca ISS, będzie poprowadził tam misję Huginn do początku 2024 roku, koncentrując się na nadzorowaniu działań załogi i zapewnieniu bezpieczeństwa Stacji. Jego powrót na Ziemię planowany jest na ostatnie dni lutego.

Kwiecień

Ceremonia wręczenia dyplomów dla grupy astronautów ESA 2022 oznacza nie tylko pomyślne ukończenie rygorystycznego szkolenia, ale służy również jako okazja do ogłoszenia starannie wyselekcjonowanych kandydatów na nadchodzące misje kosmiczne. Szczegółowe informacje dotyczące briefingów prasowych i akredytacji dla mediów zostaną podane na około sześć tygodni przed ukończeniem przez nich szkoły.  

Kwiecień (później także lipiec/sierpień)

Start Galileo. Galileo to najbardziej precyzyjny system nawigacji satelitarnej w historii, obsługujący dziś ponad cztery miliardy ludzi i urządzeń na całym świecie i umożliwiający zastosowania takie jak transport, kolej, transport morski, usługi pomiaru czasu, rolnictwo i akcje ratownicze.

ESA, mająca ponad 30-letnie doświadczenie w pionierskiej nawigacji satelitarnej, została wybrana przez Komisję Europejską do zaprojektowania, opracowania, zakupu, przetestowania i zatwierdzenia systemu Galileo. W celu uzupełnienia konstelacji na orbitę ma zostać wysłanych dziesięć pozostałych satelitów Galileo pierwszej generacji. Następnie zostaną one zastąpione przez drugą generację Galileo, która wniesie do systemu ulepszone i potężniejsze możliwości.

Podczas gdy Ariane 6, nowa rakieta nośna opracowywana przez ESA, przygotowuje się do swojego inauguracyjnego lotu, UE zgodziła się przygotować do wyniesienia na orbitę czterech satelitów nawigacyjnych Galileo za pośrednictwem firmy SpaceX.

Maj

Satelita EarthCARE (Cloud, Aerosol and Radiation Explorer) to wspólne przedsięwzięcie ESA i Japońskiej Agencji Badań Kosmicznych JAXA. Będzie badać wpływ chmur i aerozoli na promieniowanie słoneczne w przestrzeni kosmicznej i zatrzymywanie promieniowania podczerwonego emitowanego na powierzchnię Ziemi. Szczegółowe informacje zostaną podane na około sześć tygodni przed startem.

Czerwiec lub lipiec

Inauguracyjny lot Ariane 6, nowego systemu wynoszenia ciężkich ładunków na orbitę opracowywanego przez ESA, zapewni Europie niezależny dostęp do przestrzeni kosmicznej. Start rakiety ma odbyć się między połową czerwca a końcem lipca.  

Dzięki możliwości ponownego uruchomienia górnego stopnia rakiety Ariane 6, możliwości Europy w zakresie wynoszenia ładunków na orbitę zostaną dostosowane do potrzeb wielu misji. Ta autonomiczna zdolność do osiągania orbity okołoziemskiej i głębokiego kosmosu wspiera europejskie programy nawigacyjne, obserwacji Ziemi, a także programy naukowe i zapewniania bezpieczeństwa. Dalsze informacje zostaną podane później.  

5–9 czerwca

Międzynarodowe targi lotnicze ILA w Berlinie. Internationale Luftfahrtausstellung Berlin to największe targi lotnicze w Niemczech. Odbywają się na berlińskim lotnisku ExpoCenter w Schönefeld co dwa lata. Oferują kompleksowe spojrzenie na postęp technologiczny w lotnictwie i eksploracji kosmosu. To również dynamiczna platforma wspierająca nawiązywanie kontaktów biznesowych i współpracy, na której spotykają się liderzy branży, naukowcy i przedstawiciele rządów, aby zaangażować się w dyskusje kształtujące przyszłość lotnictwa i kosmonautyki.

ESA będzie współgospodarzem dużego pawilonu kosmicznego wraz z BDLI i Niemiecką Agencją Kosmiczną (DLR). Oficjalny harmonogram zostanie udostępniony przed samym wydarzeniem.  

Lipiec lub sierpień

Misja ESA Proba-3 zostanie wystrzelona na pokładzie rakiety nośnej Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych. Dwa małe satelity będą badać koronę słoneczną i jej otoczenie, a także wykorzystywać innowacyjne technologie do pomiaru dokładnego położenia obu statków kosmicznych. Misja wystartuje z Centrum Kosmicznego Satish Dhawan w Sriharikota w Indiach (poniższe zdjęcie).

Autorstwa Indian Space Research Organisation (GODL-India), GODL-India, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=75154125

Autorstwa Indian Space Research Organisation (GODL-India), GODL-India, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=75154125

 

Antena komunikacyjna misji znajduje się na portugalskiej wyspie Santa Maria des Azores, a stacja naziemna w Redu w Belgii, gdzie mieści się ESA ESEC, Europejskie Centrum Bezpieczeństwa Kosmicznego i Edukacji.

30 września – 6 października

W Europejskim Centrum Badań Kosmicznych i Technologii ESA (ESTEC) w Noordwijk w Holandii odbędzie się 35. Kongres Planetarny Stowarzyszenia Badaczy Kosmosu, które  zrzesza ponad 400 astronautów i kosmonautów z 38 krajów. Stowarzyszenie zapewnia astronautom możliwość zapoznania się z naukami ścisłymi, technologią, inżynierią i matematyką, aby wspomóc tworzenie wysoko wykwalifikowanej kadry celem zapewnienia przyszłego rozwoju gospodarczego i naukowego oraz wspierania międzynarodowej współpracy w zakresie eksploracji kosmosu i zarządzania planetarnego.

Październik

Spodziewany przełom w projekcie LUNA w Europejskim Centrum Astronautycznym ESA EAC w Kolonii w Niemczech, gdzie już teraz powstaje obiekt zaprojektowany w celu odtworzenia powierzchni Księżyca. Ma to zapewnić poligon szkoleniowy dla astronautów i centrum testowe dla technologii, które mają zostać wykorzystane w przyszłości podczas badań i eksploracji Księżycu.

Wspólny projekt ESA i Niemieckiego Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki (DLR) umożliwi przyszłym astronautom podróżującym na Księżyc szkolenie w obiekcie LUNA, zawierającym pełną symulację misji księżycowej na Ziemi w odpowiednim środowisku z prawdziwymi narzędziami i wsparciem operacyjnym. LUNA umieści Europę w widocznym miejscu na mapie przygotowań ludzkich do dalszych podróży na Księżyc.

Szczegółowe informacje zostaną podane na około sześć tygodni przed inauguracją obiektu.

Październik

Start misji Hera. Hera to opracowywana w ESA misja obrony planetarnej mająca na celu zbadanie planetoidy podwójnej Didymos. Ma zostać wystrzelona przez SpaceX z przylądka Canaveral na Florydzie. Dostarczy niezwykle cennych informacji dla przyszłych misji odchylania planetoid i ich badań naukowych, a także zbada geofizykę planetoid, formowanie się Układu Słonecznego i jego ewolucję.

Zespół projektowy ESA HERA znajduje się w ESTEC w Noordwijk, a operacje misji w ESOC (Europejskie Centrum Operacji Kosmicznych) w Darmstadt w Niemczech. Wsparcie naukowe i archiwum znajduje się w ESAC (Europejskie Centrum Astronomii Kosmicznej) w Madrycie. Szczegółowe informacje dotyczące briefingów prasowych i akredytacji dla mediów zostaną podane na około sześć tygodni przed datą startu.  

ESOC Mission Control w Darmstadt (ESA/Jürgen Mai)

ESOC Mission Control w Darmstadt (ESA/Jürgen Mai)

 

14–18 października

75. Międzynarodowy Kongres Astronautyczny w Mediolanie. Wydarzenie organizowane jest przez Międzynarodową Federację Astronautyczną, Międzynarodową Akademię Astronautyki i Międzynarodowy Instytut Prawa Kosmicznego we współpracy z lokalnym organizatorem. Eksperci ESA dołączą do około 8000 delegatów i zaprezentują najnowsze programy, misje i technologie agencji dotyczące odpowiedzialnej eksploatacji przestrzeni kosmicznej na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Jesień 2024

Przełomowy lot Vega-C. Rakieta nośna Vega-C, startująca z europejskiego portu kosmicznego w Gujanie Francuskiej, zwiększy autonomię Europy w przestrzeni kosmicznej, wspierając nowe możliwości misji, w tym operacje powrotu na Ziemię za pomocą pojazdu wielokrotnego użytku Space Rider ESA.  


Czytaj więcej:


Źródło: ESA

Opracowanie: Elżbieta Kuligowska

Na zdjęciu: Rakieta Vega-C na stanowisku startowym. (ESA)

Reklama