Ruszyły aplikacje na astronomiczny międzynarodowy staż i lenią szkołę dla licealistów

Marsz w obronie nauki

Każdego lata Haus der Astronomie oferuje międzynarodowy program astronomicznych staży letnich. W tym roku praktyki zostaną zorganizowane w dniach 22 lipca - 9 sierpnia.

Dla kogo są te praktyki?

Praktyki letnie przeznaczone są dla uczniów ostatnich klas szkół średnich.

Podczas tego trzytygodniowego pobytu, od 22 lipca do 9 sierpnia 2024 r., uczestnicy pracują nad różnorodnymi obserwacjami i eksperymentami astrofizycznymi. Podobnie jak w przypadku badań profesjonalnych, nie ma ustalonego harmonogramu, a uczestnicy mają dość swobodę w realizacji własnych pomysłów.

Wspólnym językiem komunikacji wśród uczestników jest angielski.

Niektórzy uczestnicy dołączają do nas bezpośrednio za pośrednictwem Międzynarodowej Letniej Szkoły Nauki w Heidelbergu, programu wymiany prowadzonego przez miasto Heidelberg dla uczniów z miast partnerskich lub instytucji partnerskich Heidelbergu. Pozostali potencjalni uczestnicy aplikują bezpośrednio do Haus der Astronomie.

Termin składania wniosków upływa 20 marca 2024 r.

Nad czym będziesz pracować?

W zależności od specjalizacji uczestniczących naukowców, temat stażu zostanie ustalony na kilka miesięcy przed jego rozpoczęciem. W ubiegłych latach nasi studenci przeglądali dane z Kosmicznego Teleskopu Keplera, aby określić właściwości egzoplanet, przeglądali dane galaktyk z przeglądu ESO lub badali ekspansję Wszechświata przy użyciu danych z Sloan Digital Sky Survey lub wykorzystaj dane z publikacji danych Gaia DR2 do badania właściwości gwiazd i gromad gwiazd.

Jak aplikować?

Proste: wyślij nam e-mail na adres internships@hda-hd.de zawierający list (od 0,5 do 1 strony) opisujący Twoją motywację, zainteresowanie astronomią, poprzednie działania i doświadczenia, dlaczego jesteś zainteresowany tym stażem oraz, jeśli ma to zastosowanie, wszelkie plany kariery związane z nauką, jakie możesz mieć Posiadać. Prosimy również o dołączenie krótkiego CV (zawierającego rok i miesiąc urodzenia oraz rok i miesiąc, w którym planujesz ukończyć szkołę średnią), najnowsze świadectwo szkolne oraz, jeśli to możliwe, list polecający od nauczyciela przedmiotów ścisłych lub nieformalnego edukatora przedmiotów ścisłych, który dobrze cię zna.

Uczestnicy stażu w roku 2013

Uczestnicy Międzynarodowego Programu Praktyk Letnich Haus der Astronomie 2013. Źródło: Haus der Astronomie.

A co z kosztami? A zakwaterowanie?

Za staż nie pobiera się bezpośredniej opłaty. Zakwaterowanie będziesz jednak musiał zorganizować we własnym zakresie. W Heidelbergu jest kilka hosteli, można też spróbować wynająć pokój od studenta, który wyjeżdża latem. Jeśli masz problemy ze zorganizowaniem zakwaterowania lub potrzebujesz wsparcia finansowego, skontaktuj się z nami po przyjęciu do programu, a my postaramy się Ci pomóc.

Jak powinienem się przygotować?

Cieszę się, że zapytałeś! Okazuje się, że trzy tygodnie to niewiele czasu na realizację własnego projektu badawczego. Zdecydowanie zalecamy przygotowanie się do stażu, aby maksymalnie wykorzystać trzy tygodnie, które tu spędzisz. Naszym ulubionym językiem programowania jest Python, dlatego zdecydowanie zalecamy zapoznanie się z podstawami tego języka. Następnie zapoznaj się z Przewodnikiem dla początkujących dotyczącym pracy z danymi astronomicznymi: A Beginner's Guide to Working with Astronomical Data (link), aby dowiedzieć się czegoś o metodach, których będziemy używać do analizy naszych danych.

Opracowanie: Joanna Molenda-Żakowicz

Na ilustracji: W 2017 r. tysiące ludzi przemaszerowało przez Waszyngton, aby walczyć o finansowanie nauki i analizy naukowe w polityce. Waszyngton, Dystrykt Kolumbii, Stany Zjednoczone. Źródło: Vlad Tchompalov / Unsplash.