Przejdź do treści

Satelita z najpotężniejszym procesorem pokładowym już na orbicie

Eutelsat Konnect VHTS © Thales Alenia Space

Satelita komunikacyjny EUTELSAT KONNECT VHTS zbudowany przez Thales Alenia Space został przetransportowany przez składającą się z 5 różnych silników rakietę Ariane. Obiekt został wystrzelony w przestrzeń kosmiczną z centrum kosmicznego w Kourou, w Gujanie Francuskiej.

Satelita komunikacyjny nowej generacji zapewni szybkie połączenia szerokopasmowe i mobilne, dzięki czemu mają się znacząco zmniejszyć tak zwane obszary wykluczenia cyfrowego w Europie – miejsca, gdzie trudno m.in. o dobry Internet. Satelita o nazwie EUTELSAT KONNECT VHTS zbudowany przez Thales Alenia Space, spółkę joint venture Thales (67%) i Leonardo (33%) został wyniesiony na orbitę przez składająca się z 5 różnych silników rakietę Ariane na terenie centrum kosmicznego w  Kourou w Gujanie Francuskiej.

EUTELSAT KONNECT VHTS to satelita o ogromnej przepustowości, który został zbudowany przez międzynarodowego operatora Eutelsat. Olbrzymia moc obliczeniowa pozwoli na uzyskanie szerokopasmowej i mobilnej łączności na obszarze całej Europy, Afryki Północnej oraz na Bliskim Wschodzie. Satelita nadaje w paśmie Ka z przepustowością wynoszącą 500 Gbps, co sprawia, że jest największym i najbardziej pojemnym geostacjonarnym satelitą, który kiedykolwiek został zbudowany w Europie! Obiekt został też wyposażony w najpotężniejszy pokładowy procesor cyfrowy, jaki dotychczas umieszczono na orbicie. Zaawansowany technologicznie układ umożliwia elastyczność w przydzielaniu pojemności i optymalne wykorzystanie widma.

EUTELSAT KONNECT VHTS to satelita o parametrach, które robią wrażenie. Ma 9 metrów wysokości, czyli tyle, co trzypiętrowy budynek. Rozpiętość jego skrzydeł wynosi ponad 45 metrów, a waga startowa to 6,4 tony metrycznej. Trwałość konstrukcji zapewnia mu żywotność zaplanowaną na ponad 15 lat. Satelita powstał w oparciu o w pełni elektryczną platformę Spacebus NEO firmy Thales Alenia Space, a projektowany był we współpracy z francuską i europejską agencją kosmiczną – CNES i ESA.

Satelita ma pojemność siedem razy większą niż jego poprzednik satelita EUTELSAT KONNECT wystrzelony w 2020 roku. Dzięki swoim parametrom i mocy ma szansę zniwelować wykluczenie cyfrowe, jakiego doświadcza Europa, zwłaszcza w bardziej odizolowanych regionach i zapewnić bardzo szybki dostęp do Internetu wszystkim mieszkańcom naszego kontynentu. Usługi HTS będą dostępne na ziemi, w powietrzu i na morzu, w dowolnym miejscu i czasie na obszarze objętym zasięgiem, a ich wydajność będzie porównywalna z usługami dostarczanymi za pomocą światłowodów.

Jestem bardzo dumny z udanego startu EUTELSAT KONNECT VHTS. Ten satelita to wysoce zaawansowany technologicznie układ, który jest wynikiem niezwykle owocnej wieloletniej współpracy naszej firmy z Eutelsatem – powiedział Hervé Derrey, prezes i dyrektor generalny Thales Alenia Space. EUTELSAT KONNECT VHTS jest wyrazem naszej wizji, aby dostarczać szerokopasmową łączność do każdego domu w dowolnym miejscu w Europie tak, aby do każdego użytkownika docierało 100 Mb/s na użytkownika. Czas, aby na naszym kontynencie nie było już białych plam, do których nie dociera wysokiej klasy Internet. 

Czytaj więcej:

 

Żródło: Thales Alenia Space

Opracowanie: Elżbieta Kuligowska

Reklama