Przejdź do treści

Rakieta Falcon 9 wyniosła na orbitę satelitę telekomunikacyjnego Eutelsat 10B

img

Firma SpaceX przeprowadziła kolejny lot orbitalny swojej rakiety Falcon 9. Z kosmodromu Cape Canaveral wysłano we wtorek na orbitę satelitę telekomunikacyjnego Eutelsat 10B.

53. misję orbitalną firmy SpaceX w tym roku przeprowadzono 22 listopada. Dwustopniowa rakieta Falcon 9 wystartowała z wyrzutni SLC-40 o 21.57 czasu lokalnego (w Polsce była już 3.57). Lot przebiegł pomyślnie. Drugi człon rakiety zakończył pierwsze odpalenie po nieco ponad 8 minutach od startu. Później po 18 minutach dryfu uruchomił się ponownie na ponad minutę, aby wejść z wynoszonym satelitą na orbitę transferową do pozycji geostacjonarnej (GTO). Później satelita został wypuszczony.

W misji wykorzystano używany dolny stopień rakiety Falcon 9 o oznaczeniu B1049. To weteran lotów rakietowych, gdyż rozpędzał wcześniej 10 misji: Telstar 18 VANTAGEIridium-NEXT 8Starlink V0.9Starlink L2Starlink L7Starlink L10Starlink L15Starlink L17, Starlink L25 i Starlink 2-1 - ostatnią misję wykonano za jego pomocą we wrześniu 2021 r.!

Do tej pory B1049 był najstarszym aktywnym używanym członem rakietowym. Do tej pory, bo była to jego ostatnia misja. Z racji wymagań klienta, by dostarczyć satelitę na orbitę o wyższej energii, niemożliwe było zachowanie wystarczającej ilości paliwa, aby stopień wylądował miękko o własnym napędzie na barce. Za dodatkowe pieniądze od klienta, SpaceX przeniósł człon na emeryturę i ten spadł jak wszystkie inne rakiety, roztrzaskując się w Oceanie Atlantyckim. To już trzeci nieodzyskiwany dolny człon Falcona 9 w tym roku.


O satelicie

W misji wysłano na orbitę GTO komercyjnego satelitę telekomunikacyjnego Eutelsat 10B, francuskiego operatora Eutelsat. Eutelsat 10B znajdzie się na orbicie geostacjonarnej o pozycji 10E, skąd będzie świadczył usługi telekomunikacyjne dla samolotów i statków morskich w regionie Europy, północnego Oceanu Atlantyckiego, Morza Śródziemnego i Bliskiego Wschodu. Eutelsat 10B zastąpi satelitę Eutelsat 10A, który ma być wyłączony w 2023 roku.

Eutelsat 10B został zbudowany dla Eutelsata przez firmę Thales Alenia Space, bazując na nowoczesnej platformie satelitarnej Spacebus Neo 200. Platforma ta zadebiutowała w 2021 roku w satelicie SES 17. Seria Neo powstała we współpracy Thales Alenia z europejską agencją kosmiczną ESA. Platforma napędza satelita wyłącznie za pomocą silników elektrycznych i pozwala na użytkowanie satelity przez co najmniej 15 lat. Choć oficjalnie nie podano tej informacji, to bazując na publicznie dostępnych danych satelita waży około 5 t.

Na satelicie umieszczono dwa wyspecjalizowane ładunki komunikacji wysokiej przepustowości pasma Ku. Pierwszy ładunek dostarczy usług telekomunikacyjnych za pomocą wielu niezależnych wiązek w Europie, północnym Atlantyku, Bliskim Wschodzie i Morzu Śródziemnym. Drugi ładunek rozszerzy zasięg satelity na dalsze obszary Oceanu Atlantyckiego, Afryki i Oceanu Indyjskiego. Każdy z tych ładunków dostarczy 35 Gb/s przepustowości.

Dodatkowo na Eutelsacie 10B znalazły się też dwa ładunki dostarczające szerokie wiązki w pasmach C i Ku. Mają one zapewnić ciągłość usług dla klientów korzystających z satelity Eutelsat 10A.


Podsumowanie

W nieco ponad miesiąc firma SpaceX wykonała trzy misje orbitalne dla operatora Eutelsat. Wcześniejsze dwa loty wysłały satelity Hotbird 13G i 13F, które zastąpią europejski triplet firmy Hotbird 13B, 13C i 13D na pozycji 13E.

To jeszcze nie koniec niezwykle intensywnego listopada dla firmy SpaceX. Firma przeprowadziła już w tym miesiącu 4 misje, a w planach ma 3 kolejne: towarowy lot CRS-26 do stacji ISS, wysłanie księżycowego lądownika Japonii HAKUTO-R i kontynuację rozbudowy sieci Starlink.

Na świecie przeprowadzono do tej pory 157 udanych startów rakiet orbitalnych.

 

Na podstawie: SpaceX/NSF/Eutelsat/SN

Opracował: Rafał Grabiański

 

Na zdjęciu: Wyrzut z dziewięciu silników rakietowych Merlin 1D dolnego stopnia rakiety Falcon 9 podczas startu z misją Eutelsat 10B. Źródło: SpaceX.

Reklama