Przejdź do treści

Udany spacer kosmiczny związany z poszerzeniem zestawu paneli słonecznych na ISS

img

Astronauci Kate Rubins i Victor Glover wykonali spacer kosmiczny na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W ramach wyjścia oznaczonego jako EVA-71 para rozpoczęła prace związane z poszerzeniem paneli słonecznych, które stanowią źródło zasilania kompleksu.

Astronauci rozpoczęli oficjalnie spacer 28 lutego o 12:12 czasu polskiego, kiedy przeszli na zasilanie wewnętrzne swoich skafandrów, przygotowując się do wyjścia przez śluzę Quest.


Przebieg spaceru

Po wyjściu ze śluzy, astronauci przenieśli się do sekcji szkieletowej P6 w skrajnej lewej części stacji, gdzie zamocowane są skrzydła paneli słonecznych 2B i 4B. Głównym zadaniem wyjścia była instalacja struktury montażowej przy panelach 2B.
 

img
Poglądowy widok stacji z zaznaczoną sekcją paneli słonecznych (2B), której dotyczył spacer. Po prawej stronie widok, jak wyglądać będzie dostawiony panel słoneczny IROSA. Źródło: NASA.

img
Struktura montażowa IROSA Mod Kit montowana podczas spaceru EVA-70. Źródło: NASA.

Astronauci przymocowali do masztowej struktury obrotowej paneli 2B nowe elementy, po czym przeszli wyżej, aby rozpocząć montaż takiego samego zestawu przy maszcie paneli 4B. Tam praca została wykonana w połowie i spacer został zakończony. Zadanie w tej sekcji stacji zostanie dokończone przy kolejnym wyjściu EVA-72.


Jak będzie wyglądać poszerzenie paneli słonecznych na ISS?

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna czerpie energię elektryczną z zestawu 8 wielkich paneli słonecznych nazywanych Solar Array Wings. Panele te były dostarczane do stacji w latach 2000–2009. W szczytowym momencie dostarczały 250 kW energii elektrycznej do kompleksu.

Z czasem jednak ilość generowanej energii malała i obecnie wynosi już tylko nieco ponad 150 kW. Dlatego powstał program ISS Power Augmentation, w ramach którego postanowiono poszerzyć zdolności generowania energii elektrycznej stacji.

W 2017 roku z powodzeniem przetestowano nowe, mniejsze rozkładane panele słoneczne ROSA. Na potrzeby programu NASA zamówiła od firmy Deployable Space Systems zestaw sześciu większych paneli słonecznych IROSA za kwotę 103 milionów dolarów.

Komórki tych paneli pozyskują energię elektryczną od Słońca z efektywnością 30% – to dwa razy więcej niż efektywność bazowa paneli słonecznych stosowanych obecnie na stacji.

Nowe skrzydła będą instalowane na tych samych obrotowych masztach co obecnie istniejące panele. Zostaną zamocowane na sześciu z ośmiu skrzydeł stacji. Mimo że częściowo zacienią obecne panele to i tak moc dostarczana stacji w wyniku tej modernizacji wzrośnie o 20–30%.


Zobacz też: Styczeń 2021 na Międzynarodowej Stacji KosmicznejKażde z nowych paneli dostarczy około 20 kW energii. Stare panele SWA po ich częściowym zasłonieniu nadal będą generować około 95 kW mocy. Kompleks może więc liczyć na 215 kW po zakończeniu prac.

Kenny Todd – manager programu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej od strony agencji NASA – podkreśla, że dodatkowa moc jest niezbędna z uwagi na coraz większą liczbę rozszerzeń instalowanych na stacji. Można tu wymienić choćby europejską platformę naukową Bartolomeo czy nową śluzę komercyjną Bishop Airlock, a także duże potrzeby związane z prowadzonym na stacji programem naukowym.

Przypomnijmy, że w ostatnich latach z powodzeniem zmodernizowano też system zasilania ISS. Wymieniono 48 starych akumulatorów niklowo-wodorkowych 24 nowymi bateriami litowo-jonowymi.


Podsumowanie

Astronauci wrócili po udanym spacerze do śluzy Quest o 19:16 czasu polskiego. Spacer kosmiczny trwał 7 godzin i 4 minuty. Zarówno dla Rubins jak i dla Glovera było to 3. wyjście w przestrzeń kosmiczną. Był to 235. spacer kosmiczny prowadzony w ramach prac na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Następne wyjście planowane jest na 5 marca. Wtedy w skafandry spacerowe ponownie ubierze się Kate Rubins, a towarzyszyć jej będzie Japończyk Soichi Noguchi. Zadaniem astronautów będzie dokończenie instalacji montażowej przy panelu 4B oraz upuszczenie amoniaku z systemu Early Ammonia System.

 

 

Na podstawie: NASA/NSF

Opracował: Rafał Grabiański

 

Więcej informacji:

 

 

Na zdjęciu: Astronauci Kate Rubins i Victor Glover - uczestnicy spaceru kosmicznego EVA-70. Źródło: NASA.

 


 

Reklama