Przejdź do treści

Urania nr 4/2020 i czas komety

Urania nr 4/2020

Krótko po widowiskowej komecie C/2020 F3 NEOWISE w "Uranii" nr 4/2020 nie mogło zabraknąć pięknych zdjęć tego obiektu, a także trochę dodatkowych informacji z nią związanych. Numer jest już w drodze do prenumeratorów i kiosków.

Ukazała się "Urania - Postępy Astronomii" nr 4/2020. Ponieważ bardzo niedawno na niebie gościła piękna kometa, to nasi Czytelnicy przesłali mnóstwo zdjęć tego obiektu. Najciekawsze z nich zamieściliśmy w galerii w numerze oraz na okładce. Zachęcamy też do przeczytania działu "Komeciarz", również poświęconego obiektowi C/2020 F3 (NEOWISE). Na dodatek, skoro komety stanowiły często inspirację dla twórców kultury, można zajrzeć do kącika muzycznego i do kącika astroliryki - oba poświęciliśmy nawiązaniom do komet.

Wśród głównych artykułów numeru znajdziemy natomiast tekst o teleskopach Heweliusza. Czy wiecie jakim sprzętem dysponował słynny astronom z Gdańska? Kolejny duży artykuł dotyczy planetariów, a w zasadzie ich początków w Polsce.

W stałym dziale "Przeczytane w Nature i Science" tym razem omawiamy najnowsze badania związane z porównaniem aktywności słonecznej i innych podobnych gwiazd. Czy da się to jakoś sprawdzić porównując obserwacje naszego Słońca i odległych gwiazd? Naukowcy próbują.

W "Astropodróżach" wybieramy się tym razem na południe Francji do największego w Europie ośrodka lotnictwa i kosmonautyki. Przy okazji przypominamy, iż w Urania TV niedawno rozpoczęliśmy cykl pt. "Urania w podróży", w multimedialnej formie przedstawiający ciekawe miejsca.

Polecamy też inne stałe działy, w tym obszerny kalendarz astronomiczny z ciekawymi zjawiskami na niebie do obserwacji we wrześniu i październiku.

Image

Urania dostępna jest w salonach EMPiK, Relay, Inmedio, niektórych kioskach Ruchu oraz w dobrych planetariach i dobrych sklepach ze sprzętem optycznym. Na zdjęciu widzimy półkę z Uranią w salonie EMPiK na początku września 2020 r. Źródło: A. Górska- Pukownik / Urania.

 

Więcej informacji:

 

Autor: Krzysztof Czart

 

Reklama