Przejdź do treści

Urania nr 5/2013 i najstarszy polski astronom

Urania nr 5/2013
Ukazała się "Urania" nr 5/2013. W numerze m.in. o 100-leciu prof. Antoniego Opolskiego (to prawdopodobnie najstarszy żyjący astronom na świecie), o tym jak odkryć kometę, portrety nieba, najnowsze odkrycia i inne ciekawe informacje.

Tematem najnowszego numeru "Uranii - Postępów Astronomii" jest setna rocznica urodzin prof. Antoniego Opolskiego. To najprawdopodobniej najstarszy żyjący astronom na świecie. Historia jego życia to jednocześnie burzliwa historia XX wieku. Zachęcamy do jej poznania. W numerze zamieszczamy także artykuł napisany na podstawie najnowszych notatek prof. Opolskiego.

Ze stuletnim Jubilatem związana jest także druga dekada Uranii z lat międzywojennych. Nasze cyfrowe archiwum wzbogaciło się właśnie o kolejne zeskanowane egzemplarze czasopisma. Teraz internauci mają dostęp do numerów "Uranii" z lat 1922-1939. W numerze 3/1937 znajdziemy przekrojowy artykuł 25-letniego wtedy Antoniego Opolskiego, zatytułowany "Źródła promieniowania gwiazd". Jest także ostatni numer "Uranii" wydany przed wybuchem II wojny światowej (3/1939), po którym nastąpiła kilkuletnia przerwa w ukazywaniu się czasopisma.

Piąty tegoroczny numer dwumiesięcznika to także coś dla obserwatorów nieba, a być może i przyszłych odkrywców. Radzimy w kwestii obserwacji Słońca oraz opisujemy jak samemu odkryć kometę!

Jest też porcja nowinek z badań Wszechświata, krótkie raporty z wakacyjnych obóz astronomicznych oraz opis sukcesów polskich uczniów na 7. Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki, która odbyła się w Grecji.

Jak zwykle zamieszczamy obszerny kalendarz astronomiczny oraz porady obserwacyjne dotyczące komety C/2012 S1 ISON.

Nasi prenumeratorzy wraz z numerem 5/2013 otrzymają w prezencie Uranie sprzed dekady. Numer 6/2003 z artykułem prof. Opolskiego lub nr 3/2003 ze wspomnieniowym wywiadem z Profesorem. Niestety nie mamy aż tylu egzemplarzy starych numerów, aby rozesłać je wszystkim prenumeratorom, dlatego dodajemy także numer 2/2003 ze wspomnieniami 85-latka prof. Konrada Rudnickiego. O tym, który ze wspominanych archiwalnych numerów otrzyma dany prenumerator, zadecyduje los.

Przepraszamy Czytelników za tak długie oczekiwanie na najnowszy numer "Uranii". Był gotowy już na koniec września, ale problemy techniczne sprawiły, że trafił do sprzedaży dopiero teraz. Mamy nadzieję, że numer 6/2013 ukaże się bez opóźnień.

Więcej informacji:Reklama