Przejdź do treści

Chiny wysyłają na orbitę tajny eksperymentalny statek kosmiczny

img

W ostatnich dniach z Chin wystartowały dwie rakiety nośne. Jedna wyniosła na orbitę tajny eksperymentalny statek kosmiczny wielokrotnego użytku, a druga - kolejnego satelitę z cywilnej serii obserwacji Ziemi Gaofen.


Eksperymentalny statek

4 września Chiny wysłały na orbitę eksperymentalny statek kosmiczny wielokrotnego użytku. Misja jest owiana tajemnicą i prawie nic nie wiadomo o budowie statku i jego przeznaczeniu.

Rakieta Długi Marsz 2F wystartowała z kosmodromu Jiuquan 4 września o 19:23 czasu polskiego. Lot przebiegł pomyślnie i statek został umieszczony na orbicie. W komunikacie prasowym podano tylko, że eksperymentalne urządzenie będzie przez jakiś czas na orbicie i przetestuje technologię statków kosmicznych wielokrotnego użytku, przeznaczonych do pokojowego wykorzystywania przestrzeni kosmicznej.

Media spekulują, że chiński statek może być odpowiednikiem amerykańskiego mini-wahadłowca bezzałogowego X-37B, który od maja wykonuje już 6. misję dla Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych.

Statek znalazł się na orbicie o wymiarach 331 km na 347 km i inklinacji 50,2 stopni.

Już w niedzielę 6 września, po dwóch dniach od startu, statek wrócił i wylądował w kosmodromie Jiuquan, a chińska agencja prasowa Xinhua ogłosiła misję sukcesem. Na dwie orbity przed lądowaniem statek wypuścił jeszcze na orbitę obiekt nieznanego przeznaczenia.


Kolejna misja Gaofen

3 dni później, 7 września, z kosmodromu Taiyuan poleciała rakieta Długi Marsz 4B, wynosząc na orbitę cywilnego satelitę obserwacji Ziemi w paśmie światła widzialnego Gaofen 11 (02).

Lot rakiety przebiegł pomyślnie i satelita został umieszczony na docelowej orbicie. Dolny stopień rakiety po odrzuceniu spadł na ziemię i o mało co nie uderzył w szkołę w miejscowości znajdującej się pod trajektorią rakiety.

Chiny dysponują trzema kosmodromami w głębi lądu i starty rakiet stwarzają zagrożenie dla zamieszkałych terenów. Dolne stopnie spadają często blisko siedzib ludzkich. Najnowszy chiński kosmodrom Wenchang, położony na wybrzeżu, obsługuje jedynie rakiety nowej generacji Długi Marsz 5 i 7. Dlatego w najbliższych latach jeszcze nie raz będziemy świadkami podobnych sytuacji.

Chiny przeprowadziły już w tym roku 25 startów rakiet orbitalnych, z czego 22 były udane.

 

Na podstawie: SpaceNews/Xinhua/NSF

Opracował: Rafał Grabiański

 

Więcej informacji:

 


 

Na zdjęciu: Rakieta Długi Marsz 4B, startująca z Taiyuan, z satelitą Gaofen 11 (02). Źródło: Zheng Taotao.
 

Reklama