Przejdź do treści

Cyfrowe Archiwum Uranii z kompletem numerów przedwojennych

Urania nr 3/1939
Cyfrowe Archiwum Uranii wzbogaciło się o kolejne egzemplarze czasopisma. Od dzisiaj dostępne jest następne dziesięć roczników, co oznacza że internauci mają dostęp już do kompletu przedwojennych numerów "Uranii" z lat 1922-1939. (*)

Wśród nich można znaleźć m.in. artykuły pisane przez prof. Antoniego Opolskiego, który być może jest najstarszym żyjącym astronomem na świecie - w tym roku obchodził 100-lecie swoich urodzin. Na przykład w numerze 3/1937 znajdziemy przekrojowy artykuł 25-letniego wtedy Antoniego Opolskiego, zatytułowany "Źródła promieniowania gwiazd". Jest także ostatni numer "Uranii" wydany przed wybuchem II wojny światowej (3/1939), po którym nastąpiła kilkuletnia przerwa w ukazywaniu się czasopisma.

Z innych ciekawostek, w numerach 1-2/1930 i 3-4/1930 czytelnicy znajdą notatki o odkryciu planety transneptunowej - Plutona (obecnie wykluczonego z grona planet). Z kolei numer 1/1937 informuje o "gwiazdach nowych o niezwykle dużej jasności", które współcześnie nazywamy supernowymi.

W numerze 4/1937 mowa o potrzebie zakładania obserwatoriów szkolnych. Współcześnie idea ta jest realizowana np. w formie kujawsko-pomorskich "astrobaz". Być może pierwszą astrobazą było szkolne obserwatorium astronomiczne przy Zakładzie Naukowo-Wychowawczym Ojców Jezuitów w Bąkowicach pod Chyrowem (okolice Przemyśla), szerzej przedstawione w numerze 2/1938. Obecnie miejscowość ta znajduje się poza granicami Polski.

Z Cyfrowego Archiwum Uranii korzystać mogą bez ponoszenia opłat wszyscy internauci. Można w nim przeglądać, a także pobierać na swój komputer, zeskanowane archiwalne numery "Uranii". Są to pełne, kompletne skany każdego numeru, przetworzone do formatu PDF oraz do popularnego w bibliotekach cyfrowych formatu DjVu. Dodatkowo tekst w plikach został rozpoznany automatycznym oprogramowaniem OCR, co pozwala na przeszukiwanie treści danego numeru. Każdy z numerów dysponuje także osobną podstroną ze spisem treści.

Archiwum będzie dalej sukcesywnie poszerzane o kolejne roczniki, przygotowujemy też przeszukiwalny indeks dla całego archiwum. Archiwum dostępne jest pod adresem http://urania.pta.edu.pl/archiwum.


(*) Brakuje nam numeru 2/1932, staramy się uzyskać jego skan, będzie dostępny wkrótce.Więcej informacji:Reklama