Przejdź do treści

Kolejne opowiadania S-F już na portalu

Męskie dłonie na klawiaturze laptopa

Od ogłoszenia konkursu literackiego Uranii Nowe dzienniki gwiazdowe minęły już dwa lata! Począwszy od Uranii - Postępy Astronomii nr 3/2021, w każdym numerze naszego czasopisma drukujemy jedno, wybrane opowiadanie spośród prac nadesłanych przez Czytelników. Niezależnie od tego, najlepsze opowiadania Czytelników są publikowane na portalu Uranii w dziale Fantastyka.

Tym razem na portalu Uranii pojawiły się cztery opowiadania, które domykają konkurs Nowe dzienniki gwiazdowe. W kolejnych porcjach będziemy publikować prace nadsyłane na nasz nowy konkurs literacki Fantasia Copernicana.

Poniżej prezentujemy sylwetki Autorów czterech niedawno opublikowanych opowiadań:

 

Maciej Magnusson

Maciej Magnusson

Na zdjęciu: Maciej Magnusson (zbiory własne Autora).

 

Maciej Magnusson o sobie:

Nazywam się Maciej Magnusson i odkąd pamiętam interesowałem się astronomią. Apetyt na nią jeszcze bardziej zwiększyły mi „Opowieści o pilocie Pirxie”, z którymi miałem styczność w dzieciństwie. Uwielbiam to, jak Stanisław Lem potrafił wplatać w różne kosmiczne przygody, głębokie przemyślenia dotyczące natury człowieka czy samego życia, co niewątpliwie odcisnęło piętno na sposobie według którego tworzę swoje opowiadania. Oprócz astronomii interesuję się również militariami, filozofią i szachami, bezustannie starając czerpać inspiracje do swoich opowiadań z każdej z tych dziedzin. Oprócz Sci-fi zdarza mi się również popełnić wiersze oraz krótkie horrory, publikowane na platformie YouTube. Obecnie jestem studentem prawa.

Maciej Magnusson gości na łamach Uranii jako autor opowiadania pt. „Samotni

 

Krzysztof Rarocki

Krzysztof Rarocki

Na zdjęciu: Krzysztof Rarocki (zbiory własne Autora).

 

Krzysztof Rarocki jest z zawodu konstruktorem maszyn latających. Jest zainteresowany futurologią wszelkiej maści, zwłaszcza wpływem postępu technicznego na ludzi. Zakochany w fantastyce od pierwszego wejrzenia, przez długie lata próbował się z niej wyleczyć, lecz, jak sam pisze:

...stara miłość nie rdzewieje! Zacząłem więc pisać i poczułem, że pierwszy raz w życiu robię to, co daje prawdziwą satysfakcję, pokój i spełnienie.

Krzysztof Rarocki opublikował w antologii Fantastyczne Pióra 2021 opowiadanie pt. „Mars w trzydzieści trzy dni”. Na portalu Uranii gości z opowiadaniem pt. „Comet Interceptor 214

 

Waldemar Wieszyński

Waldemar Wieszyński

Na zdjęciu: Waldemar Wieszyński (zbiory własne Autora).

 

Waldemar Wieszyński o sobie:

Urodziłem się w czasach, kiedy ludzie jeszcze nie latali w kosmos. Byłem całkowicie nieświadomy historycznego lotu Jurija Gagarina, gdyż w tym dniu dopiero co skończyłem pierwszy rok życia. Ale za to na bieżąco śledziłem twórczość Janusza A. Zajdla, którego w tamtych czasach uważałem za największego polskiego pisarza fantastyki naukowej. Jako młody sztubak zaczytywałem się w jego opowiadaniach i pierwszych powieściach, natomiast podczas studiów na politechnice z wypiekami na twarzy czytałem jego jeszcze pachnące farbą drukarską powieści: od Cylindra van Troffa do Paradyzji. Niestety, mój idol zmarł dwa miesiące po tym, gdy udało mi się zdobyć dyplom ukończenia studiów.

Gdy na półkach księgarskich po raz pierwszy ukazało się Wyjście z cienia, zostałem członkiem Śląskiego Klubu Fantastyki, a później sam próbowałem pisać jakieś opowiadania. Jedno z nich nawet ukazało się drukiem w regionalnym dzienniku. Potem nastąpiła długa, można nawet powiedzieć, że bardzo długa przerwa, ale ostatnio wróciłem do młodzieńczej pasji i z pasją tworzę kolejne fantastyczne opowieści.

Waldemar Wieszyński gości na łamach Uranii jako autor opowiadania pt. „Sztuczna inteligencja

 

Emil Zawadzki

Emil Zawadzki

Na zdjęciu: Emil Zawadzki (zbiory własne Autora).

 

Emil Zawadzki o sobie:

Mieszkam w Warszawie i pracuję jako programista aplikacji mobilnych. Od dziecka ciągnęło mnie do pisania, ale wychodziłem z założenia, że będę miał na to czas dopiero na emeryturze. Kilka lat temu zrozumiałem jednak, że nie warto aż tyle czekać i zacząłem próbować swoich sił w różnych konkursach literackich. Do tej pory moje opowiadania pojawiły się między innymi w antologii fanfików lemowskich z Fundacji PFR, internetowym magazynie Histeria, magazynie LandsbergON i w dwóch numerach Korfantówki.

Emil Zawadzki gości na łamach Uranii jako autor opowiadania pt. „Wnętrze

 

Ilustracja: PxHere

Reklama