Przejdź do treści

Drugi lot orbitalny Indii w 2022 roku. Na orbicie 9 nowych satelitów

pslv

Rakieta PSLV wyniosła na orbitę w udanym locie 9 satelitów. Po raz pierwszy górny stopień rakiety posłużył jako platforma satelitarna dla przymocowanych ładunków.

30 czerwca 2022 r. z kosmodromu Satish Dhawan w Indiach przeprowadzono drugi w tym roku start indyjskiej rakiety orbitalnej. Z wyrzutni nr 2 wystartowała o 18.00 czasu lokalnego rakieta PSLV w konfiguracji CA (bez bocznych rakiet pomocniczych).

Lot czterostopniowej konstrukcji przebiegł pomyślnie i na niskiej orbicie okołoziemskiej umieszczono w nim 7 satelitów. Największym wysłanym ładunkiem był wybudowany dla Singapuru satelita obserwacji Ziemi DS-EO. To cywilny satelita o masie 365 kg, którego celem będzie wykonywanie kolorowych obrazów planety na potrzeby klasyfikacji lądów, planowania i wspierania służb podczas klęsk żywiołowych.

DS-EO nie był jedynym ładunkiem wysłanym w tej misji dla Singapuru. Drugim był ważący 155 kg satelita NeuSAR. Jest to pierwszy radarowy satelita obserwacyjny z radarem syntetycznej apertury SAR należący do Singapuru. Najmniejszym wypuszczonym przez rakietę satelitą był też singapurski SCOOB-I zbudowany przez Uniwersytet Technologiczny Nanyang. To niewielki nanosatelita o masie 2,8 kg, który ma badać Słońce w 18 pasmach światła.

Ostatnim ładunkiem misji była platforma POEM (PSLV Orbital Experimental Module), pozostająca przytwierdzona do 4. stopnia rakiety PSLV. Platforma jest wyposażona we własne systemy nawigacji i kontroli orientacji, panele słoneczne i akumulatory, umożliwiające goszczenie wielu ładunków na swoim pokładzie. W tej misji do platformy przymocowano 6 ładunków, w tym parę satelitów od indyjskich startupów technologicznych.

Indie wracają do regularniejszych startów rakietowych. Okres pandemii COVID był dla indyjskiego przemysłu kosmicznego bardzo hamujący. Dwie misje orbitalne zostały już wykonane w 2022 r., a kolejne są w planach, w tym debiut nowej indyjskiej lekkiej rakiety nośnej SSLV. Rakieta SSLV ma być kolejnym orbitalnym lotem z Indii i jej pierwszy start jest obecnie planowany na sierpień.

 

 

Na podstawie: ISRO/NSF

Opracował: Rafał Grabiański

Na zdjęciu: Rakieta PSLV-CA startująca ze stanowiska na kosmodromie Satish Dhawan. Źródło: ISRO.

 

Reklama