Przejdź do treści

Falcon 9 wysyła 15. grupę satelitów Starlink na orbitę

img

Niecały tydzień po ostatnim starcie, rakieta Falcon 9 znów wzbiła się w powietrze, wynosząc na niską orbitę okołoziemską 15. zestaw satelitów Starlink.

Start został przeprowadzony 24 października ze stanowiska SLC-40 na kosmodromie Cape Canaveral na Florydzie. Dolny stopień rakiety uruchomił silniki o 17:31 czasu polskiego. Wszystkie fazy lotu przebiegły pomyślnie. Godzinę i 3 minuty od startu zestaw kolejnych 60 satelitów sieci został wypuszczony na wstępną orbitę przez górny stopień rakiety Falcon 9.

W locie wykorzystano dolny stopień rakiety Falcon 9 o numerze seryjnym B1060.3. Poprzednio stopień latał już dwa razy. Za jego pomocą w czerwcu wyniesiono satelitę nawigacyjnego GPS III, a we wrześniu – 12. serię satelitów Starlink.

SpaceX wystrzelił już łącznie (wliczając opisywaną tutaj misję) 833 satelity budowanej przez siebie sieci Starlink. Sieć Starlink to system satelitów telekomunikacyjnych na niskiej orbicie okołoziemskiej, który ma zapewnić dostęp do sieci Internet w miejscach, gdzie naziemny dostęp do takich usług jest zawodny lub go nie ma.

Każdy z wysłanych satelitów waży około 260 kg i jest wyposażony w specjalne osłony zmniejszające odbijanie promieni słonecznych od anten. Po wypuszczeniu na orbicie satelity rozkładają swoje pojedyncze panele słoneczne i po testach działania każde z urządzeń odpala silniki jonowe Halla, by trafić na docelową orbitę kołową o wysokości 550 km.

 


Więcej o sieci Starlink


 

SpaceX przygotowuje się w tej chwili do otwarcia publicznych testów usługi w północnych USA i południowej Kanadzie. Firma uzyskała niedawno formalną zgodę w Kanadzie na świadczenie usług szerokopasmowego dostępu do sieci Internet przez swoje satelity.

SpaceX weźmie też 29 października udział w aukcji na dystrybucję 16 miliardów dolarów środków na zapewnienie w najbliższym dziesięcioleciu dostępu do sieci Internet na obszarach wiejskich Stanów Zjednoczonych. Konkurs dla firm, świadczących takie usługi, prowadzony jest w ramach funduszu Rural Digital Opportunity Fund Federalnej Komisji Łączności.

W jednym z wiejskich hrabstw w stanie Waszyngton SpaceX uruchomił pilotażowy program dostępu do Internetu, który od przyszłego roku zapewni stabilne połączenia dla uczniów i rodzin na obszarach, gdzie do tej pory usługi te były wolne, zawodne i uniemożliwiały skuteczne prowadzenie zdalnego nauczania, zarządzonego w wyniku pandemii SARS-CoV-2.

Z usługi mógł już skorzystać np. Departament Wojskowy Stanu Waszyngton, w którym używano terminali dostarczonych przez SpaceX na potrzeby służb ratowniczych i mieszkańców w Malden, gdzie we wrześniu pożary lasów dokonały dużych zniszczeń w mieście.

Sieć Starlink znajduje coraz szersze zastosowania. 20 października firma Microsoft ogłosiła, że m.in. za pomocą Starlinków będą dostarczane usługi łączności z centrami danych w ramach usługi Azure Mobile Datacenter.

Platforma satelitarna, na której bazują Starlinki, ma być też wykorzystana do realizacji budowy 4 satelitów śledzących pociski balistyczne dla Departamentu Obrony USA.

W Stanach Zjednoczonych powstało już kilkadziesiąt stacji naziemnych dla sieci Starlink. Podobne stacje mają powstać w Australii, Nowej Zelandii i Francji.


Podsumowanie

Był to już 30. start amerykańskiej rakiety orbitalnej w 2020 r. (licząc też rakietę Electron firmy Planet Lab). Aż 17 z tych startów zostało przeprowadzonych za pomocą rakiety Falcon 9. Na świecie wykonano do tej pory 74. udane starty orbitalne.

 

Opracował: Rafał Grabiański

Na podstawie: SpaceX/NSF/SpaceNews

 

Więcej informacji:

 

Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9, lecąca z poprzednią misją, Starlink L13. Źródło: SpaceX.

Reklama