Przejdź do treści

Kolejny satelita nawigacyjny GPS 3. generacji wysłany na orbitę przez rakietę Falcon 9

img

Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX umieściła na orbicie amerykańskiego satelitę nawigacyjnego GPS III SV05.

Start został przeprowadzony z kosmodromu Cape Canaveral na Florydzie. Rakieta wzniosła się w powietrze 17 czerwca o 12:09 czasu lokalnego z wyrzutni SLC-40. Wszystkie fazy lotu przebiegły pomyślnie i po około 8 minutach górny stopień wraz z ładunkiem znalazł się na początkowej orbicie.

1 godzinę i 3 minuty po starcie górny stopień uruchomił swój silnik Merlin Vac jeszcze raz, aby ustawić satelitę na orbicie transferowej do średniej orbity okołoziemskiej (MEO). Statek GPS III SV05 został wypuszczony przez górny człon rakiety Falcon 9 1 godzinę i 29 minut po starcie. Teraz statek za pomocą własnego napędu wejdzie na docelową orbitę.

W misji wykorzystano dolny człon rakiety Falcon 9 o oznaczeniu B1062. Stopień ten brał udział wcześniej już w jednej misji – GPS III SV04 w listopadzie 2020 r. Teraz również po udanym locie i odłączeniu od górnej części rakiety, powrócił na Ziemię i wylądował o własnym napędzie na barce JRTI na Oceanie Atlantyckim.


Kolejny satelita GPS 3. generacji na orbicie

W tej misji na orbitę wysłano 5. satelitę GPS 3. generacji. W planach jest obecnie wysłanie łącznie 10 satelitów 1. ewolucji tej generacji. GPS III ma docelowo zastąpić satelity 2. generacji, które były wysyłane w latach 1989-2016. Po wysłaniu wszystkich 10 satelitów GPS III, na orbitę będzie trafiać kolejna ewolucja (3F) – maksymalnie 22 satelitów.

Satelity GPS III są budowane przez firmę Lockheed Martin i bazują na jej platformie satelitarnej A2100. Nowe satelity cechują się podwojonym czasem działania (w stosunku do generacji II) – 15 lat, mogą podawać 3 razy dokładniejszą informację o położeniu, mają usprawnione systemy przeciwzagłuszające oraz udostępniają cztery nowe sygnały: trzy sygnały cywilne L1C, L2C i L5 oraz nowy sygnał dla wojska M, działający w pasmach L1 i L2.

Satelity serii GPS III są kompatybilne wstecznie z poprzednimi generacjami satelitów, a sygnał L1C, którego pełne działanie uzyskane zostanie pod koniec lat 20., ma wspierać standard nawigacji GNSS, w którym działa np. europejska sieć nawigacyjna Galileo.

Pierwszy satelita GPS III trafił na orbitę za sprawą rakiety Falcon 9 w 2018 r. Drugi egzemplarz wysłała rakieta Delta IV M w 2019 r. Trzeci i czwarty satelita nowej serii zostały wysłane w 2020 r. przez rakiety Falcon 9. W tym locie po raz pierwszy do wysłania satelity GPS III wykorzystano używany dolny stopień rakiety Falcon 9.


Podsumowanie

Był to już 19. start rakiety Falcon 9 w 2021 r. W czerwcu jest planowany jeszcze jeden lot - współdzielona misja Transporter-2 z wieloma satelitami od różnych klientów. Wraz ze startem GPS III SV05 na świecie wykonano 54 udane loty orbitalne.
 

Więcej informacji:

Na podstawie: SpaceX/NSF

Opracował: Rafał Grabiański
 

Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9 na stanowisku startowym przed startem misji GPS III-04. Źródło: SpaceX.

Reklama