Przejdź do treści

Morska wersja rakiety Długi Marsz 11 wyniosła parę satelitów poprawy nawigacji

długi marsz 11h

Z platformy morskiej Defu na Morzu Żółtym przeprowadzono 7 października start rakiety Długi Marsz 11H. W udanej misji wyniesiono na orbitę parę komercyjnych satelitów poprawiających sygnał nawigacyjny CentiSpace-1 S5 i S6.

Drugi w 2022 roku start morskiej wersji rakiety Długi Marsz 11 przeprowadzono 7 października 2022 r z nowej platformy Defu na Morzu Żółtym, zaledwie kilka kilometrów od wybrzeża i portu w Haiyang. Czterostopniowa konstrukcja została wystrzelona wieczorem o 21.10 czasu lokalnego. Lot przebiegł pomyślnie i parę godzin po starcie media poinformowały o udanym umieszczeniu satelitów na orbicie.

W misji wyniesiono parę satelitów poprawiania sygnału nawigacyjnego Centispace-1 S5 i S6. Pekińska firma Future Navigation rozwija sieć satelitów poprawy sygnału z satelitów nawigacyjnych. Statki trafiają na niską orbitę okołoziemską i korzystając z sygnału na dokładnych zegarach statków nawigacji nad nimi jak GPS czy Beidou wprowadzają poprawki, efektywnie zwiększając dokładność usługi.

Firma swojego pierwszego satelitę S1 wysłała w 2018 roku na rakiecie Kuaizhou 1A. Nie powiodło się wyniesienie kolejnego statku S2, który został utracony w katastrofie rakiety Kuaizhou 11 w 2020 roku. W 2022 roku została jeszcze wyniesiona na Kuaizhou 1A para S3 i S4. Docelowo sieć ma się składać ze 160 satelitów.

Każdy z satelitów CentiSpace-1 ma masę prawie 100 kg i są budowane dla firmy Future Navigation przez zakłady CAS Microspace, bazując na ich platformie satelitarnej WN-100.

Rakieta Długi Marsz 11H to morska wersja rakiety Długi Marsz 11 - czterostopniowego systemu na paliwo stałe, umożliwiającego wynoszenie dosyć niewielkich ładunków (do 350 kg) na heliosynchroniczną niską orbitę okołoziemską. Rakieta debiutowała w 2015 roku, od tego czasu wykonała 14 misji i wszystkie były udane. Omawiany start był czwartym morskiej wersji.

 

Więcej informacji:

 

Na podstawie: Xinhua

Opracował: Rafał Grabiański

 

Na zdjęciu: Rakieta Długi Marsz 11H podczas przygotowań do startu z satelitami CentiSpace-1 S5 i S6. Zdjęcie wykonano jeszcze, gdy rakieta znajdowała się w porcie. Źródło: Xinhua.
 

Reklama