Przejdź do treści

Nadano oficjalne nazwy strukturom na powierzchni Charona

powierzchnia Charona

Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) zdecydowała się po raz pierwszy nazwać różne struktury na powierzchni Charona, największego księżyca Plutona. Nazwy upamiętniają w szczególności wielkich podróżników. Jest wśród nich postać z twórczości Stanisława Lema – pilot Pirx.

Grupa Robocza IAU ds. Nazewnictwa Układu Planetarnego uwzględniła propozycje zgłoszone przez zespół misji New Horizons i nadała nazwy strukturom na powierzchni Charona. Sonda New Horizons w 2015 roku minęła Plutona i Charona, a ponieważ Charon jest dużym obiektem (średnica 1215 kilometrów), ma na powierzchni całe mnóstwo różnych struktur geologicznych – w tym kratery podobne do tych widocznych na Księżycu.

Naukowcy z zespołu misji New Horizons zebrali pomysły nadsyłane podczas akcji Our Plutoonline z 2015 roku oraz w ramach projektu Our Pluto i stwierdzili, że aby uczcić pierwsza w historii podróż w pobliże Plutona, nazwy powinny odnosić się do ducha eksploracji i upamiętniać podróżników, naukowców i członków pionierskich wypraw. Koncepcja ta przypadła do gustu także władzom IAU.

W przypadku gór znajdziemy nazwiska słynnych twórców fantastyki, wśród kanionów są nazwy mitologicznych statków, a w nazwach kraterów rozpoznamy imiona słynnych podróżników – postaci z literatury. W szczególności pragniemy zwrócić uwagę na krater o nazwie Pirx. Zapewne wielu naszych Czytelników kojarzy pilota Pirxa z twórczości Stanisława Lema –to właśnie ta postać zainspirowała IAU do nadania nazwy kraterowi.

Nazwy gór:

Góry Clarke'a – Arthur C. Clarke to słynny pisarz science-fiction, którego powieści i opowiadania zawierają opisy podróży kosmicznych. Napisał m.in. powieść „2001: Odyseja kosmiczna”.

Góra Kubricka – skoro mowa o odysei kosmicznej, to nie mogło zabraknąć Stanleya Kubricka, reżysera filmu „2001: Odyseja kosmiczna” przedstawiającego ewolucję ludzkości od hominidów do eksploratorów kosmosu.

Góra Butler – nazwa honoruje pisarkę Octavię E. Butler znaną z trylogii „Xenogenesis”, opowiadającej o odejściu ludzkości z Ziemi i jej powrocie. Butler jako pierwsza spośród pisarzy science-fiction otrzymała nagrodę MacArthur Fellowship.

Nazwy kanionów:

Kanion Argo – Argo to nazwa statku, którym podróżowali Jazon i Argonauci w wyprawie po Złote Runo.

Kanion Caleuche – według legendy, statek Caleuche pływa po morzach wokół małej wyspy Chiloé, w pobliżu wybrzeży Chile, zbierając martwych, którzy na jego pokładzie żyją wiecznie.

Kanion Mandjet – tutaj mamy nawiązanie do nazwy łodzi z egipskiej mitologii, którą codziennie podróżował po niebie Ra (Re) – bóg słońca. Można to uznać za jeden z najwcześniejszych mitologicznych przykładów statków do podróży kosmicznych.

Nazwy kraterów:

Krater Pirx – pilota Pirxa znają prawie wszyscy czytelnicy literatury fantastyczno-naukowej. To jeden z najbardziej znanych bohaterów w twórczości Stanisława Lema.

Krater Nemo – Nemo to kolejna bardzo dobrze znana postać z literatury science-fiction. Jest bohaterem powieści Juliusza Verne'a ”Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi”.

Krater Dorothy – w tym przypadku nazwa odnosi się do Dorothy Gale, która jest literacka bohaterką serii powieści dla dzieci o podróżach do magicznego świata Oz, których autorem jest L. Frank Baum.

Krater Nasreddin – w mnóstwie żartobliwych baśni ze Środkowego Wschodu, Południowej Europy i części Azji występuje podróżnik o imieniu Hodża Nasreddin.

Krater Revati – odnosi się do hinduskiego epickiego poematu Mahabharata, w którym występuje Rewati. Opowieść ta jest uznawana za pierwszą w historii (około 400 roku p.n.e.), w której zawarto koncepcję podróży w czasie.

Krater Sadko – tutaj mamy do czynienia z imieniem bohatera z rosyjskich bylin (tradycyjnych średniowiecznych pieśni) który podróżował do dna morza.

Więcej informacji:

 

Źródło: IAU

 

Reklama