Przejdź do treści

Rakieta Długi Marsz 6 wynosi 10 satelitów dla argentyńskiej firmy

img

Z kosmodromu Taiyuan wystartowała rakieta Długi Marsz 6, wynosząc na orbitę 10 komercyjnych satelitów obserwacji Ziemi Aleph-1 dla argentyńskiej firmy Satellogic oraz 3 małe ładunki dodatkowe.

Rakieta wystartowała ze stanowiska LC-16 w kosmodromie Taiyuan 6 listopada o 11:19 czasu lokalnego. Lot przebiegł pomyślnie i wszystkie ładunki zostały umieszczone na niskiej orbicie okołoziemskiej.


O ładunkach


Aleph-1

Satelity Aleph-1, znane też pod nazwą ÑuSat wchodzą w skład sieci satelitów obserwacji Ziemi, budowanej przez firmę Satellogic z Argentyny. W dzisiejszym starcie wysłano 10 takich ładunków. Na orbicie znajduje się już 8 satelitów tego systemu, które wysyłane były na różnych rakietach nośnych (głównie jako dodatkowe ładunki w chińskich startach) w latach 2016-2020. To była pierwsza dedykowana misja, w której grupa tych satelitów była głównym ładunkiem.

Każdy z wysłanych w dzisiejszym locie satelitów ma masę około 41 kg i wymiary 51 cm x 57 cm x 82 cm. Satelity Aleph-1 są wyposażone w optykę do prowadzenia obserwacji w świetle widzialnym i podczerwieni, z możliwą rozdzielczością 1 m/px.


Pozostałe satelity

Poza satelitami Aleph-1 pod owiewką rakiety znalazły się trzy ładunki zbudowane przez chińskie instytucje. Jeden z nich to ważący 70 kg satelita badający technologie 6G. Zbudowany przez Chiński Uniwersytet Elektroniki i Technologii satelita przetestuje wysyłanie i odbiór sygnału w częstotliwościach rzędu THz.

Swojego satelitę badawczego wysłał też instytut Changsha Gaoxinqu Tianyi z prowincji Hunan. Jest to nanosatelita standardu CubeSat 6U o masie 8 kg, który będzie najprawdopodobniej testował technologię obrazowania.

Ostatnim satelitą misji jest CubeSat BY70-3 zbudowany przez gimnazjum Taiyuan Jinshan, na którym zamontowano sprzęt z amatorskim radiem.


O rakiecie

Długi Marsz 6 to chińska lekka rakieta nośna, która zadebiutowała w 2015 r., stając się pierwszym rozwiniętym w Chinach systemem nośnym używającym kerozyny i ciekłego tlenu w napędzie. Jest najmniejszym przedstawicielem nowej generacji rodziny rakiet Długi Marsz 5,6,7. To konstrukcja trzystopniowa o wysokości 29,3 m i masie 103 t, zdolna wynieść na orbitę heliosynchroniczną nieco ponad 1 t ładunku. Dwa dolne stopnie zasilane są mieszanką kerozyny i ciekłego tlenu. Natomiast dodatkowy górny stopień do manewrów orbitalnych napędzany jest prawdopodobnie kerozyną i nadtlenkiem wodoru.

 

Więcej o rakiecie >>


Podsumowanie

Była to 79. udana misja orbitalna przeprowadzona w 2020 r. i 32. próba chińska (z czego 5 było nieudanych).

 

 

Na podstawie: Xinhua/NSF

Opracował: Rafał Grabiański

 

Więcej informacji:

 

 

Na zdjęciu: Rakieta Długi Marsz 6 startuje z satelitami Aleph-1. Źródło: Zheng Taotao/Xinhua.

 

 

 


 

Reklama