Przejdź do treści

Udany debiut chińskiej rakiety Jielong 1

img

Udał się pierwszy start orbitalny chińskiej rakiety Jielong 1. Rakieta została stworzona przez firmę China Rocket - spółkę zależną rządowego przedsiębiorstwa CALT, produkującego główną rodzinę chińskich rakiet Długi Marsz.

Start został przeprowadzony w sobotę, 17 sierpnia z kosmodromu Jiuquan. Rakieta wystartowała o 6:11 czasu polskiego. Jak podają oficjalne media, start zakończył się sukcesem i rakieta umieściła na orbicie polarnej trzy niewielkie satelity.

Wysłane w sobotnim starcie ładunki to: prototyp satelity obserwacyjnego firmy Qiansheng, niewielki satelita obserwacyjny Xinghidai 5 firmy Chengu Guoxing Aerospace Technology oraz eksperymentalny satelita telekomunikacyjny Tianqi 2 firmy Guodian Gaoke.

Rakieta Jielong 1 to niewielki system nośny, mierzący 19,5 m i ważący 23,1 t. Rakieta to czterostopniowa konstrukcja, gdzie każdy człon zasilany jest paliwem stałym. Jest ona w stanie wynieść ładunek o masie około 200 kg na heliosynchroniczną orbitę okołoziemską o wysokości 500 km.

To drugi w tym roku udany debiut prywatnej chińskiej firmy w dziedzinie wynoszenia ładunków na orbitę. Pierwszy taki sukces odniosła firma i-Space, która w lipcu przeprowadziła udany start rakiety Hyperbola 1. Kilka innych firm z Chin próbuje tego samego podobnymi systemami nośnymi i w najbliższych miesiącach powinniśmy się spodziewać kolejnych takich startów.

Na podstawie: SN/Xinhuanet

Więcej informacji:


Na zdjęciu: Start rakiety Jielong 1 z kosmodromu Jiuquan. Źródło: Xinhua/Wang Jiangbo.

Reklama