Przejdź do treści


Timeline
jest serią prostych gier sprawdzających wiedzę historyczną, ale i umiejętność kojarzenia faktów. Metalowa puszka z Nauką i odkryciami zawiera 110 małego formatu dwustronnych kart poświęconych faktom związanym z tytułowymi dziedzinami. Każda z nich zawiera nazwę wydarzenia, do której po drugiej stronie dopisano jego datę. Wszystkie karty ozdobiono ładnymi ilustracjami, którym poświęcono dużo miejsca.

Zasady gry są banalnie proste, więc praktycznie nikt nie powinien mieć problemów z ich przyswojeniem. Każdy z graczy dysponuje kilkoma kartami, których stron z datami nie wolno mu podglądać. Na początku partii na środek stołu trafia losowo wybrane wydarzenie, które rozpoczyna oś czasu. Zadaniem rywalizujących graczy jest dokładanie swoich kart tak, by odpowiednio wpasować się datą między wyłożone już karty. Początkowo zadanie jest łatwe, jednak wraz z pojawiającymi się na stole kartami decyzje stają się coraz trudniejsze, tym bardziej, że zły strzał karany jest dobraniem nowej karty. Zwycięzcą zabawy zostaje osoba, która jako pierwsza pozbędzie się wszystkich swoich wydarzeń.


Timeline: Nauka i odkrycia bazuje nie tyle na wiedzy historycznej, co naukowej oraz zdolności kojarzenia. Nie trzeba przecież znać dokładnej daty obliczenia obwodu Ziemi, by domyślić się, iż miało to miejsce na długo przed pierwszym sklonowaniem ssaka, odkryciem adrenaliny czy też pulsarów lub pierwszym lądowaniem sondy na Marsie. W grze znajdują się wydarzenia z różnych dziedzin, od archeologii, poprzez geografię, fizykę, biologię, aż po astronomię. Dzięki temu szanse na sprawdzenie swojej wiedzy mają właściwie wszyscy, od dzieci aż do seniorów.

Ogromną zaletą całej serii Timeline jest jej przystępność oraz prostota. Gry można wykorzystywać jako rozrywkę podczas spotkań ze znajomymi, ale też jako narzędzie edukacji siadając do niej razem z dziećmi. Niektóre mniej znane i popularne wydarzenia są też doskonałą okazją do zgłębienia własnej wiedzy i poznania nowych faktów. Pomaga w tym to, że większość kart zawiera również nazwisko odkrywcy danej rzeczy czy autora teorii. Szkoda jednak, że w pudełku zabrakło chociażby małej ulotki wyjaśniającej przedstawione wydarzenia.

Wszystkie wydane po polsku gry z serii Timeline (Naukę i odkrycia, Wynalazki oraz Polskę) można łączyć ze sobą. W sklepach znaleźć można też bliźniacze Cardline: Zwierzęta oraz Cardline: Dinozaury, w których gracze mają okazję sprawdzić swoją wiedzę na temat tych stworzeń. Dla fanów komiksów przygotowano natomiast puszkę z grą Cardline: Marvel.

   Podstawowe informacje o grze "Timeline: Nauka i odkrycia":

Liczba graczy: 2 - 8 osób
Wiek: od 8 lat
Czas gry: ok. 15 minut
Wydawca: REBEL.pl
Projektant: Frédéric HenryAutor tekstu: Wiktor Szafranowicz