Historia

Historia jest nauką zajmującą się badaniem przeszłości, a dokładniej dziejów ludzkich aż do najstarszych czasów udokumentowanych pisemnymi źródłami. Zbliżoną dziedziną jest np. archeologia. Wśród działów historii można znaleźć m.in. historię nauki, bada więc też historię astronomii. Bywa, że astronomia pomaga historykom w datowaniu niektórych źródeł historycznych, jeśli zawarto w nich wzmianki dotyczące zjawisk astronomicznych.

Fragment dzieła Mikołaja Kopernika pt. "O obrotach sfer niebieskich". Źródło: Astronarium.

Jednym z ważniejszych momentów w historii nauki jest tzw. rewolucja kopernikańska (przewrót kopernikański) - zmiana światopoglądowa i  obyczajowa związana z ogłoszeniem w XVI wieku przez Mikołaja Kopernika heliocentrycznego modelu Układu Słonecznego. Miała skutki nie tylko filozoficzne, ale też religijne, a nawet polityczne.

Przykłady materiałów dla szkół

Artykuł pt. „Jak przepadło 10 dni? Gregoriańska reforma kalendarza” w Uranii nr 3/2016

Obecna wersja kalendarza, tzw. kalendarz gregoriański, obowiązuje od XVI wieku, kiedy to papież Grzegorz XIII podjął decyzję o zmianie wcześniejszego kalendarza juliańskiego. Powodem było niewystarczające odwzorowanie roku zwrotnikowego (opóźnienie o 1 dzień na 128 lat) i wynikające z tego rosnące rozbieżności.

Odcinek „Astronomii niepodległej” nr 3 o historii obserwatorium warszawskiego

Poznajcie historię Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego. To jedno z najstarszych obserwatoriów astronomicznych w Polsce.

Odcinek „Astronomii niepodległej” nr 5 o historii obserwatorium wrocławskiego

Wrocław to miasto, w którym splatają się tradycje polskie i niemieckie. Ta spuścizna ukształtowała także tutejszą astronomię. Poznajcie historię astronomii we Wrocławiu.

Przydatne zasoby

Cyfrowe Archiwum Uranii - bezpłatne wszystkie numery "Uranii" od 1919 do 2019 roku

Urania z lat 2012-2019 do pobrania przez Google Play

Dawniejsze Uranie w Google Play