Przejdź do treści

Chiński weekend pełen akcji. Trzy rakiety wystrzelone w kosmos

img

W przeciągu 4 dni z 3 chińskich kosmodromów wystartowały 3 misje orbitalne.


Nowa platforma telekomunikacyjna na orbicie GEO

Pierwszy z tej serii startów został przeprowadzony 12 stycznia 2023 r. z kosmodromu Xichang. Rakieta Długi Marsz 2C wystartowała ze średniej wielkości satelitą telekomunikacyjnym APStar 6E.

APStar 6E to satelita zbudowany dla firmy APT Satellite z Hong Kongu. Został zbudowany przez zakłady CAST na bazie ich nowej, debiutującej w tym locie platformie DFH-3E. DFH-3E jest przeznaczona dla stosunkowo niewielkich ładunków telekomunikacyjnych przeznaczonych na orbitę geostacjonarną. Ma całkowicie elektryczny napęd i przeznaczony czas operacji 15 lat. APStar 6E ma masę około 2 t i z pozycji geostacjonarnej będzie świadczył usługi komunikacyjne dla regionu Azji i Pacyfiku.


Wojskowe i eksperymentalne satelity

Dzień później z kosmodromu Jiuquan rakieta Długi Marsz 2D wystrzeliła na niską orbitę okołoziemską wojskowego tajnego satelitę Yaogan 37 oraz parę statków obserwacji Ziemi Shiyan 22A i 22B.

Yaogan 37 to ładunek wojskowy o nieznanym zupełnie przeznaczeniu. Statki Shiyan 22A i 22B to najpewniej misje eksperymentalne. Wcześniej niepoprawnie pisaliśmy, że ładunki te wchodziły w skład lotu rakiety Długi Marsz 7A z satelitą Shijian 23, ale okazało się, że poleciały dopiero w tej misji. Ładunki użyteczne do satelity Shiyan 22B dostarczyła Chińska Akademia Nauk. Według oficjalnych informacji satelity sprawdzą nowe technologie i będą wykonywać badania środowiska kosmicznego (choć pod tym oficjalnym określeniem może kryć się wiele przeznaczeń).


Komercyjna obserwacja Ziemi

Ostatnim omawianym tu startem będzie niedzielny lot rakiety Długi Marsz 2D z kosmodromu Taiyuan. 15 stycznia na orbitę trafił za sprawą tego lotu zestaw 6 satelitów komercyjnej konstelacji obserwacji Ziemi Jilin-1 oraz dwa satelity obserwacyjne Qilu 2 i Qilu 3 dla badawczego instytutu z prowincji Shandong.

Jilin-1 to chińska konstelacja różnego rodzaju satelitów obserwacji Ziemi. To pierwszy komercyjny system tego typu rozwijany w Chinach. Pierwsze satelity systemu trafiły na orbitę w 2015 roku. W tym locie wysłano trzy statki Mofang 02A, które są kontynuacją wysłanej w 2022 r. po raz pierwszy nowej platformy satelitarnej zbudowanej pod sieć Jilin-1. Na orbitę trafił też nowy statek serii Gaofen 03D (nr 34). Seria 03D to prawdopodobnie ulepszona seria 03B wysyłana od 2020 r., wyspecjalizowana w statycznych obrazach Ziemi o wysokiej rozdzielczości (1 m/px). Ostatnie dwa statki Jilin-1 tej misji to Hongway A07 i A08 - wyspecjalizowane w obserwacjach prowadzonych na falach bliskiej podczerwieni.

Ostatnie dwa satelity tej misji to Qilu 2 i Qilu 3, zbudowane dla Przemysłowego Instytutu Badawczego Prowincji Shandong. Statki mają być wyposażone w aparaturę optyczną zbudowaną w Politechnice w Szanghaju i mają być zdolne do wykonywania obrazów Ziemi z rozdzielczością do 0,7 m/px, a także do obserwacji w podczerwieni.


Podsumowanie

Na świecie wykonano już do tej pory, do połowy stycznia 7 udanych startów rakiet orbitalnych. Z tego aż 5 rakiet było wysłanych z Chin.

 

 

 

Na podstawie: Xinhua/NSF

Opracował: Rafał Grabiański

 

Na zdjęciu: Rakieta Długi Marsz 2D startująca z satelitami Yaogan 37, Shiyan 22A i 22B. Źródło: Wang Jiangbo/Xinhua.

 

Reklama