Przejdź do treści

Dziś Międzynarodowa Noc Obserwacji Księżyca!

Księżyc w kwadrze (NASA)
Dziś, 21 października 2023 roku, w wielu miejscach na świecie celebrowana jest Międzynarodowa Noc Obserwacji Księżyca. Jeśli tylko pogoda dopisze, spójrzmy choć na chwilę w niebo i na Srebrny Glob.
 
International Observe the Moon Night to światowa inicjatywa, której głównym celem jest zachęceniewszystkich do zwrócenia większej uwagi naturalnemu satelicie Ziemi. Co roku odbywa się we wrześniu lub październiku, gdy Księżyc jest około pierwszej kwadry. Jest to najlepszy czas na obserwację jego powierzchni, w tym kraterów widocznych na linii terminatora pomiędzy księżycową nocą a dniem. Program wspólnych obserwacji został zainicjowany przez NASA.
 
Nasz "główny" Księżyc (w odróżnieniu od tzw. pyłowych księżyców Kordylewskiego) jest jedynym ciałem niebieskim, którego powierzchnię możemy oglądać gołym okiem. Co więcej, widzimy go nawet przez chmury, więc częściowe zachmurzenie nie jest wymówką dla dzisiejszych obserwacji. Na Księżycu nawet bez teleskopu czy lunety już na pierwszy rzut oka widać duże kratery i ciemne plamy, czyli morza księżycowe, pełne oczywiście nie wody, a zastygłej lawy. Zwróćmy jednak przede wszystkim uwagę na krater Kopernik (Copernicus).
 
 
Czytaj więcej:

 

Źródło: NASA

Opracowanie:Elżbieta Kuligowska

Zdjęcie: NASA

Reklama