Przejdź do treści

Planetarium Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie

Planetarium w Morskim Centrum Nauki w Szczecinie

Stolica województwa zachodniopomorskiego wzbogaciła się w tym roku o najnowszy obiekt przeznaczony do edukacji i popularyzacji nauki, czyli Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha (MCN) przy ul. Nad Duńczycą 1 w Szczecinie. W budynku centrum znajduje się także najmłodsze planetarium w Polsce, które zostało otwarte 5 maja 2023 roku.

Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha (MCN) jest instytucją edukacyjną, która umożliwia dzieciom, młodzieży i dorosłym odkrywanie sekretów nauki i techniki. Jest to pod wieloma względami placówka unikatowa nie tylko w Europie, ale i na świecie, bowiem jej motywem przewodnim jest morze. Ciekawa jest także bryła budynku – przypomina statek, a niektórzy uważają, że wygląda jak Arka. Prezentowane są tutaj zagadnień z zakresu m.in. fizyki, matematyki, astronomii, geografii, medycyny, techniki, ekologii, socjologii, historii czy kultury. Odwiedzający mają możliwość zobaczenia różnorodnych zjawisk związanych np. z żeglugą, falami, wiatrem, rybołówstwem czy życiem portu.

Patronem nowego centrum nauki jest prof. Jerzy Stelmach (1954–2012), profesor Uniwersytetu Szczecińskiego, doktor habilitowany fizyki, astrofizyk i kosmolog, popularyzator nauki, dziekan Wydziału Matematyczno-Fizycznego Uniwersytetu Szczecińskiego, dyrektor Instytutu Fizyki US, laureat nagrody Polskiego Towarzystwa Fizycznego im. Krzysztofa Ernsta za popularyzację fizyki w roku 2011 – a dodatkowo twórca interaktywnej wystawy „EUREKA” oraz pomysłodawca pierwszego centrum nauki w Polsce.

Jedną z największych atrakcji MCN jest najmłodsze w Polsce planetarium, które działa od 5 maja 2023 roku – jest to rozpięta na trzech kondygnacjach „lewitująca” betonowa kula o średnicy 13 metrów, w której odbywają się pokazy związane m.in. z astronomią, fizyką, chemią i biologią. W pokazach może  brać udział jednocześnie 41 widzów.  Planetarium MCN dysponuje cyfrowym system projekcyjnym „full dome” 3D o rozdzielczości 8K złożonym z pięciu projektorów, dziesięciu komputerów-generatorów obrazu oraz wysokiej klasy systemu audio.

Mózgiem systemy planetarium jest oprogramowanie SkyExplorer, które umożliwia pokazy astronomiczne i prezentowanie filmów popularnonaukowych oraz grafik 3D tworzonych w czasie rzeczywistym. Ma również nieograniczony dostęp do katalogów i baz online – ciał niebieskich, planet, supernowych, egzoplanet, pulsarów, asteroid, komet, kwazarów, naturalnych i sztucznych satelitów oraz wielu innych obiektów. Planowane są również pokazy z użyciem specjalnego programu symulacyjnego do projekcji gwiezdnych, co da możliwość przyjrzenia się z bliska obiektom znajdującym się w kosmosie.

Dodatkowo w planetarium będą przygotowywane interaktywne pokazy w technologii 3D, w których widzowie będą mieli wrażenie podróżowania do odległych zakątków kosmosu, ale też do wnętrza Ziemi czy na dno oceanów. Możliwe będą także loty statkiem kosmicznym oraz obserwacja łazików i lądowników.

W planetarium można obejrzeć m.in. seanse pt. „W poszukiwaniu ciemnej materii”, „Tajemnice grawitacji – śladami Alberta Einsteina”, „Słońce – żyjąca gwiazda”, „Explore” oraz film animowany „Magiczny autobus”.

Więcej informacji pod linkiem.
 

Źródło: Morskie Centrum nauki w Szczecinie

Opracowanie: Paweł Z. Grochowalski

Ilustracja: Kula planetarium w trakcie budowy. Źródło: rzecznik MCN

 

Reklama