Przejdź do treści

Rakieta Długi Marsz 3B wynosi satelitę przekaźnikowego Tianlian-2 (03)

długi marsz 3b

Z kosmodromu Xichang wystrzelono 12 lipca 2022 r. rakietę Długi Marsz 3B z satelitą telekomunikacyjnym Tianlian-2 (03). To już trzeci wysłany satelita sieci przekaźnikowej Tianlian 2, która pośredniczy w komunikacji między chińskimi satelitami, misjami załogowymi i stacjami naziemnymi.

22. chiński udany lot rakiety orbitalnej został przeprowadzony 12 lipca 2022 r. z kosmodromu Xichang. Rakieta Długi Marsz 3B wystartowała o 18.30 czasu polskiego. Misja przebiegła prawidłowo i trzeci stopień rakiety wypuścił wysyłanego satelitę na orbicie transferowej do pozycji geostacjonarnej (GTO).


O satelicie Tianlian-2 (03)

Na orbitę trafił satelita Tianlian-2 (03). To trzeci wysłany statek sieci Tialian 2. generacji. Tianlian-2 to satelity umieszczone na orbicie geostacjonarnej, a ich rolą jest pośredniczenie w komunikacji w czasie rzeczywistym między chińskimi urządzeniami na orbicie, misjami związanymi z działaniem stacji kosmicznej Tiangong, a stacjami naziemnymi. Sieć ta pełni analogiczną funkcję co system TDRS agencji NASA lub EDRS europejskiej agencji ESA.

Pierwsza generacja sieci Tianlian była wysyłana od 2008 roku. Składa się obecnie z 5 satelitów. Nadal wszystkie z nich są aktywne, a ostatni egzemplarz trafił na orbitę w lipcu 2021 r.

Satelity z serii Tianlian-2 są większe od poprzedników, bazują na platformie satelitarnej przeznaczonej dla dużych ładunków telekomunikacyjnych DFH-4, wyprodukowanej przez CAST. Ładunek telekomunikacyjny na nowych satelitach ma możliwość śledzenia wielu celów jednocześnie i ma zwiększoną przepustowość w stosunku do pierwszej generacji. Po tym locie na orbicie znajdują się już 3 satelity Tianlian-2. Pierwszy został wyniesiony w 2019 r., drugi w 2021 r.


Podsumowanie

Do tej pory (stan na 13 lipca 2022 r.) przeprowadzono 80 udanych lotów rakiet orbitalnych na świecie. Chiny przygotowują się do kolejnego ważnego lotu. 23 lipca z kosmodromu Wenchang rakieta Długi Marsz 5B ma wynieść Wentian - kolejny moduł chińskiej stacji kosmicznej. Wentian zadokuje do jedynego obecnie modułu stacji Tianhe. Integrację modułu nadzorować będzie obecna załoga - 3. Ekspedycja w składzie: Chen Dong, Liu Yang i Cai Xuzhe.

 

 

Źródło: NSF/Xinhua

Więcej informacji:

 

Opracowanie: Rafał Grabiański

 

Na zdjęciu: Rakieta Długi Marsz 3B startująca z misją Tialian-2 (03). Źródło: Qiu Lijun/Xinhua.

 

Reklama