Przejdź do treści

Rakieta Falcon 9 wysyła na orbitę siódmą partię satelitów Starlink

img

Z kosmodromu Kennedy Space Center na Florydzie wystartowała rakieta Falcon 9 z szóstą produkcyjną serią satelitów telekomunikacyjnych Starlink.

Start został przeprowadzony ze stanowiska LC-39A. Rakieta wzniosła się w powietrze 22 kwietnia o 21.30 czasu polskiego. Lot przebiegł pomyślnie i po niecałych 15 minutach od górnego stopnia rakiety odłączono zestaw 60 nowych satelitów Starlink. Dolny stopień powrócił na Ziemię i lądował na autonomicznej barce na Oceanie Atlantyckim.

img
Satelity Starlink po wypuszczeniu przez drugi stopień rakiety Falcon 9. Źródło: SpaceX.

Starlink to sieć satelitów firmy SpaceX, budowana na niskiej orbicie okołoziemskiej. Mają one zapewniać dostęp niskich opóźnień do sieci Internet. Popyt na usługę ma pochodzić w szczególności z tych obszarów naszej planety, gdzie obecnie dostęp do połączeń naziemnych jest niemożliwy lub znacznie utrudniony. Firma chce z systemu Starlink uczynić jedno ze swoich źródeł dochodu.

Każdy z wysłanych w misji satelitów waży 260 kilogramów, ma kompaktową strukturę, pojedynczy panel słoneczny i anteny do komunikacji w pasmach Ka i Ku. Satelity są wyposażone w silniki jonowe Halla, które umożliwią im wspięcie się na docelową orbitę.

Rakieta Falcon 9 wyniosła zestaw Starlinków na wstępną orbitę o (przybliżonych) wymiarach 212 km × 386 km. Teraz inżynierowie firmy będą przeprowadzali na nich serię testów. Każdy sprawny satelita znajdzie się ostatecznie na orbicie o wysokości 550 kilometrów, a jeżeli okaże się, że któryś nie działa, zostanie zdjęty z orbity.

Więcej o sieci Starlink i przewodnik, jak obserwować satelity na niebie

Po dzisiejszym starcie na orbitę wyniesiono już w sumie 422 satelitów Starlink, z czego 360 to tzw. satelity serii operacyjnej (v. 1.0) wyposażone już w docelowy ładunek telekomunikacyjny. Jak dotąd tylko dwa z 360 satelitów serii operacyjnej zostały zdeorbitowane.

W misji Starlink F6 wykorzystano po raz czwarty ten sam dolny stopień rakiety. Człon o oznaczeniu B1051.4 brał wcześniej udział w misjach: demonstracyjnej bezzałogowej misji statku Crew Dragon w marcu 2019 roku, misji RADARSAT w czerwcu 2019 roku oraz misji Starlink F3 29 stycznia 2020 roku.

Oprócz dolnego stopnia w locie wykorzystano ponownie owiewki na ładunek, które brały udział w misji satelity AMOS-17 w sierpniu 2019 roku. W dzisiejszej misji również próbowano wykorzystać te owiewki.

Po tym locie rakieta Falcon 9 stała się najczęściej używaną amerykańską rakietą nośną spośród aktywnych obecnie systemów. Z 84 misjami wykonanymi od 2010 roku. wyprzedziła rakietę Atlas V, która od 2002 roku przeprowadziła 83 loty.

SpaceX będzie teraz przygotowywało się do przeprowadzenia w maju dwóch kolejnych misji: wysłania kolejnego zestawu 60 satelitów Starlink oraz pierwszej misji załogowej statku Crew Dragon do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Historyczny lot z astronautami ma być przeprowadzony 27 maja.

Na podstawie: SpaceX/NSF

Opracował: Rafał Grabiański

Więcej informacji:

 

 

Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9 startująca z misją Starlink F6. Źródło: SpaceX

 

 


 

Reklama